Február végén és március elején új, ritkán látott tünemény érkezik a napnyugta utáni esti égboltra, a Merkúr bolygó. A Merkúrt nehéz megfigyelni, mert közel kering a Naphoz, így a legenda szerint Kopernikusz, a híres csillagász egyszer sem látta életében. Most viszont a 2025-ös esztendő legjobb esti Merkúr-láthatósága köszönt ránk, így most érdemes megkeresni az égbolton a bolygót.
A kora tavaszi Merkúr-láthatóság február 25-én kezdődik, és a március 7-e körüli félmerkúr fázisban éri el tetőpontját. Ezután egészen március közepéig megfigyelhető marad az esti égen halványodó csillagszerű égitestként – írta közleményében a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Megfigyelését érdemes 35-40 perccel az előrejelzett napnyugta utánra időzíteni. Nyugati irányba nézve, a tereptárgyaktól mentes látóhatár fölött 5-10 fokkal bukkanhatunk rá a csillagszerű, fényesebb bolygóra. Március 1-10 között szabad szemmel is feltűnő lesz, míg a láthatóság elején és legvégén binokulárt kellhet majd használni a megtalálásához. A Merkúr színe is különleges: a bolygó alapszíne szürkésfehér, amibe leheletnyi rózsaszín vegyül. Ez keveredik a földi légkör által okozott narancssárga fényszórással, egyedi színt adva a planétának.
A Merkúr együttállásai a láthatóság során
Február 25-én, a láthatóság nyitányaként a Merkúr a Szaturnusszal áll együtt. Ezt inkább csak binokulárral lehet megfigyelni: 18:08-kor 3 fok magasan lesz a fényesebb Merkúr, és a halvány narancssárga Szaturnusz, 1,5 fokra egymástól.

Március 1-jén a vékony holdsarló és a Merkúr együttállásában gyönyörködhetünk. 18:01-kor, nyugati irányba tekintve a Merkúr 9 fokkal lesz a horizont fölött, és már szabadszemes csillagként ragyog majd a naplementében. Ráadásként a bolygótól balra felfelé a 4 szazalékos, pengevékony holdsarlót is láthatjuk, kicsit jobbra, még fentebb pedig a fényesen vakító Vénusz tündököl majd.
Ez lesz a láthatóság legesztétikusabb együttállása.
Március 11-én a Merkúr és a Vénusz együttállására kerül sor, ahogy a Nap felé tartó vénuszsarló a Merkúr mellé ér. 18:15-kor, szintén nyugati irányban, a horizont felett 8 fokkal láthatjuk a halvány Merkúrt. Tőle jobbra felfelé 5,5 fokra lesz a fényesen ragyogó Vénusz, amely 11 fokkal jár a látóhatár fölött. Érdekesség, hogy ekkorra már mindkét bolygó sarló fázisban jár, az apró merkúrsarló 31 százalékos, a jókora, de kecses vénuszsarló pedig alig 6 százalékos lesz. Távcsővel, 150-200x-os nagyításon mindkét sarlót megcsodálhatjuk.