2023-ban 151-el több szifiliszes beteget regisztráltak Magyarországon, mint egy évvel korábban, a 2019-es adatokhoz képest pedig 430-al nőtt a számuk. A gonorrhoeások esetében a növekedés pedig egy év alatt több mint kétezer volt, mondta Várkonyi Viktória az InfoRádióban.
A Magyar STI Társaság tiszteletbeli elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy
tavaly 15 veleszületett fertőző szifiliszes eset is előfordult, ami járványügyi szempontból is intő jel.
Ilyenkor vagy a várandósság ideje alatt nem lettek kiszűrve, vagy akkor kaphatták el a fertőzést.
"A szifilisz és a gonorrhoea a fiatal felnőtteknél, és emellett az életük derekát már lassan maguk mögött tudó 50 év feletti korosztályban is emelkedik. Mindig több volt a kezelésbe és adatszolgáltatásra kerülő eseteket tekintve a férfi betegek száma, de nem azért, mert a kórokozók jobban szeretik a férfiakat, hanem mert hamarabb észlelhetőek a klinikai tünetek, és talán a partnerváltási hevületük is erősebb, bár ebben a nők sem panaszkodhatnak", fejtette ki tapasztalatait a szakember.
Hozzátette, hogy a betegségek száma egyértelműen jelzi a népesség szexuális aktivitását.
"Ezek nem véletlen fertőzések, az kapja meg, aki erre saját magának esélyt ad, de persze vannak olyan, szifilisz miatt kezelt egyének, akik akaratuk ellenére fertőződnek meg a partnerüktől" – jegyezte meg.
Az Országos Bőr- és Nemikórtani Intézet nyugalmazott igazgatóhelyettese kiemelte, hogy
a szifiliszes esetszám meghaladja a HIV-fertőzés megjelenése előtti időszakét, ami azt jelenti, hogy az emberek nem félnek a szexuális úton terjedő betegségektől,
miközben azok a megfelelő védekezéssel ezek kivédhetőek lennének.