Infostart.hu
eur:
381.99
usd:
325.11
bux:
125197.21
2026. január 23. péntek Rajmund, Zelma
Nyitókép: Pixabay

Egyre több az aggasztó körülmény a nemi betegségek terjedésében

A szifilisz gyakorisága lényegében utolérte a tripperét, amiből ráadásul már antibiotikum-rezisztens változat is kialakult.

Mint ismert, a szexuális úton terjedő megbetegedések száma ebben az évtizedben jelentős emelkedésnek indult. Várkonyi Viktória főorvos korábban az InfoRádióban elmondta: Magyarországon a nemi betegségek két fajtája a leggyakoribb. Az egyik a szifilisz vagy vérbaj, a másik pedig a tripper vagy kankó, és ezeknél nagyon látványos az esetszám-növekedés. Járványügyi szempontból is intő jel, hogy ismét megjelent itthon a veleszületett fertőző szifilisz.

A 24.hu most azt írja, hogy itthon a statisztikák szerint a szifiliszes fertőzések száma közel beérte az eddig listavezető trippert. Emellett pedig aggodalomra ad okot az is, hogy az Egyesült Királyságban megjelent a trippernek egy antibiotikum-rezisztens verziója, ami azt vetíti előre, hogy ez az eddig teljes mértékben gyógyítható betegség akár kezelhetetlenné is válhat. Ezeknek a fertőzéseknek a zömét a huszonéves heteroszexuális fiatalok körében regisztrálták a kinti adatok szerint.

Tamási Béla nemibeteg-gyógyász a lapnak azt mondta, véleménye szerint leginkább a félelem és a tudatlanság ad teret a nemi betegségek terjedésének. A nemi úton terjedő fertőzéseket a közbeszédben még mindig stigma övezi, emiatt sokan nem mernek orvoshoz fordulni, ha gyanús tüneteket észlelnek magukon. Mások kiemelik a védekezés (óvszerhasználat) fontosságát.

Címlapról ajánljuk
Orbán Balázs: Magyarország jól helyezkedik az átalakuló világrendben

Orbán Balázs: Magyarország jól helyezkedik az átalakuló világrendben

Az elmúlt hetek világpolitikai történései is azt mutatják, hogy új világrend alakul – mondta az InfoRádióban Orbán Balázs. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint ebben az átmeneti időszakban Magyarország jó lapokat vett fel, együttműködik Oroszországgal, Kínával és az Egyesült Államokkal is. Ez a stratégia pedig olyan gazdasági lehetőségeket nyitott meg az ország előtt, amik korábban fel sem merülhettek, ennek köszönhető például a MOL tulajdonszerzése a szerbiai olajvállalatban – hangsúlyozta.

Dán kormányfő az EU-csúcson: Grönland ügyében nyitottak vagyunk az együttműködésre az Egyesült Államokkal

Dánia és Grönland nyitott az együttműködésre az Egyesült Államokkal az 1951-es védelmi megállapodásuk továbbfejlesztése érdekében – jelentette ki Mette Frederiksen dán miniszterelnök Brüsszelben az EU-csúcson csütörtökön késő este.
inforadio
ARÉNA
2026.01.23. péntek, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Nagyot fordult a világ, jót mentek a tőzsdék

Nagyot fordult a világ, jót mentek a tőzsdék

Tegnap Davosban Donald Trump elmondta, hogy nem fog erőszakot alkalmazni Grönland megszerzésére, este pedig már azt, hogy sikerült megállapodást kötnie és nem lesz újabb vámháború. A hírre világszerte ugrottak a tőzsdék, Ázsia után Európában is nagyobb emelkedés volt látható. A magyar tőzsde is kifejezetten jól teljesített, a Mol közel 6 százalékot emelkedett, ezzel pedig új történelmi csúcs közelébe száguldottak a cég részvényei. Az OTP-nél és a BUX indexnél is összejött ma a történelmi rekord. Közben az amerikai piacokon is folytatódott az emelkedés. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×