Csütörtök éjjel az év legnagyobb hullócsillagesőjében, a Geminidák meteorrajban gyönyörködhet, aki felnéz az égre, és olyan szerencséje van, hogy nem is lesz fölötte felhő.
Szabó Olivér Norton, a Svábhegyi Csillagvizsgáló bemutató csillagásza az InfoRádióban egyértelműsítette, nem a szó szoros értelmében vett csillaghullásról van szó, ha ugyanis csillagok potyognának, azt úgy hívnánk, hogy "világvége".
"Apró törmelékek, porszemek, amelyek kint keringenek a Nap körül, belépnek a Föld légkörébe, s akkora energiával érkeznek, hogy a levegő részecskéi fénylésre kényszerítik. Amit látunk tehát, a csík, az amiatt van, mert egy porszem miatt elkezd világítani a Föld légköre" - magyarázta.
Szinte lényegtelen, hogy mely égtáj felé nézünk, de érdemesebb dél-déleket felé,
ráadásul a Geminidák radiánsa - az a pont, ahonnan erednek a meteorok - szintén abban az irányban látszódik. Viszont mindenképpen érdemes pont ezen az éjszakán nézelődni.
"Nagyjából
20.40-kor lesz a maximuma
az egész rajnak. Ez nem azt jelenti, hogy nem érdemes, mi is a kutatókkal már naplementétől kint leszünk az ég alatt, és egészen addig nézzük, ameddig be nem felhősödik. Éjfél után megnövekedhet picit a meteorok száma annak ellenére, hogy a maximumon már túl vagyunk, ez annak köszönhető, hogy a Föld forgása közben belefordul már a meteorrajba. De ezt a néhány órát érdemes kiválasztani hullócsillag-keresésre" - írta le részletesen.
Pénteken is lehet azért még próbálkozni, de ez inkább csak esély, hiszen itt nem a Perseidákról van szó, amelyek 3-4 napig is látszódnak akár; a hétvégére elfogynak már a meteorok.
A Svábhegyi Csillagvizsgálóban ez alkalommal szakértők kommentálásában lehet részesülni az élményből, jegyeket is lehet venni a programra.