eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Wikipédia/Muhammad Mahdi Karim

Rovarirtóknak ellenálló szúnyogok kezdtek terjedni

Az irtószereknek ellenálló mutáció fejlődött ki.

Olyan szúnyogokat fedeztek fel Ázsiában, amelyek rendkívül ellenállóak a rovarirtó szerekkel szemben – írta a New Scientist alapján a 24.hu. A jellemzően a trópusi és szubtrópusi régiókban előforduló egyiptomi csípőszúnyog (Aedes Aegyypti) számos betegséget terjeszt, köztük a sárgalázat, a dengue-lázat és a Zika-vírust, ezért visszaszorításuk fontos feladat.

Főként piretroid tartalmú anyagokkal irtják őket, ám az ezzel szembeni ellenállás már általános problémának számít a szúnyogirtás területén.

Kaszai Sindzsi, a japán Fertőző Betegségek Nemzeti Intézetének munkatársa és kollégái 23 szúnyog populációt vizsgáltak meg Ghánában, Tajvanon, Vietnámban és Indonéziában, hogy kiderítsék, mennyire elterjedt piretroid-rezisztencia. A kutatók egy gyakori piretroid hatóanyagú szerrel permetezték le a rovarokat, amelynek elméletileg az érintett szúnyogok 99 százalékát meg kéne ölnie. A valóságban azonban más eredmények mutatkoztak:

a legellenállóbb vietnámi populáció esetében az egyedek kevesebb mint 20 százaléka pusztult csak el.

Az életben maradt példányok vizsgálatával a tudósok beazonosították a rezisztenciáért felelős genetikai mutációt és az is kiderült, hogy ezt az L982W-t a Kambodzsából és Vietnámból származó szúnyogok nagyjából 78 százaléka hordozza.

A kutatás rávilágít arra, hogy a szúnyogirtáshoz piretroidra támaszkodó államoknak minél hamarabb alternatív rovarölő szerekre kellene váltaniuk.

Címlapról ajánljuk

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×