eur:
410.48
usd:
390.54
bux:
79202.75
2024. november 21. csütörtök Olivér
Wildeshausen (Low Saxon
Nyitókép: Ornitolog82/Getty Images

Új felfedezés: gyógyhatású a madárdal

Kutatók szerint madárdalt hallgatni gyógyító hatású lehet mentális egészségünkre nézve.

A madarakkal való mindennapos találkozás a depresszióval küzdők, sőt, a mentális problémák nélkül élő emberek számára is előnyökkel járhat – állapította meg a King’s College London friss kutatása.

A szakemberek arra utalnak, hogy eredményeik alapján az orvosoknak érdemes lenne a mentális problémákkal küzdők számára a természetbe tett kirándulásokat ajánlania – írja a The Guardian. Ezek a kirándulások megerősítik az emberekben a természetvédelem jelentőségét, valamint a biodiverzitás megőrzésének igényét is megteremtik.

A kutatásba bevont 1292 személy madarakkal való találkozását az Urban Mind alkalmazásban rögzítette a tavalyi év folyamán. Az amerikai, európai, kínai, ausztrál és brit részvevőket véletlenszerű időpontokban kérdezték arról, hogy érzik magukat, látnak-e épp fákat vagy hallanak-e madarakat.

Az eredmények azt mutatták, hogy a résztvevők lelkiállapota jobb volt, ha épp madarakat láttak vagy hallottak – azoké is, akiket depresszióval diagnosztizáltak.

Ez a pozitív hatás azonban nem maradt fenn, ha a résztvevők nem találkoztak madarakkal a hangulatuk későbbi felmérése során, ami a kutatók szerint "a madárvilágnak a mentális jólétre gyakorolt lehetséges ok-okozati kapcsolatra utal".

"Olyan környezetet kell. különösen a városi környezetet kell teremtenünk, ahol a madarak jelenléte állandó jellegzetesség. Ahhoz, hogy egészséges madárpopulációnk legyen, növényekre és fákra is szükségünk van. A városainkban az egész ökoszisztémát ápolnunk kell" – mondta Andrea Mechelli, a King's College professzora.

Hozzátette, hogy a madarakkal való találkozás pozitív hatása a depressziós emberekre azért jelentős, mert "sok olyan beavatkozás, amely az úgynevezett egészséges embereknek segít, nem működik a mentális problémákkal küzdő egyéneknél". A depresszióval küzdőket testmozgásra nem könnyű rávenni, de arra egyszerűbb, hogy a madarak közelébe menjenek – és ezzel már mozognak is.

A kutatás felhívja arra is a figyelmet, milyen

egyenlőtlenségek alakulhatnak ki

a mentális egészséget javító eszközökhöz történő hozzáférés terén azok hátrányára, akiknek lakókörnyezetében nincsenek zöldfelületek és madarak.

Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×