eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi
Nyitókép: Pixabay.com

Veszélyesebb lehet a magas vérzsírszint, mint eddig hittük

A túlsúlyos és kettes típusú cukorbetegségben szenvedő emberekre veszélyesebb az állapot, mint amilyennek eddig gondoltuk.

Az anyagcsere-betegségben szenvedő betegeknél a vér megemelkedett zsírszintje stresszt okoz az izomsejtekben – ez reakció a sejten kívüli változásokra, amelyek károsítják a sejtek szerkezetét és működését. A Leedsi Egyetem kutatói felfedezték, hogy ezek a stresszes sejtek olyan jelet bocsátanak ki, amely továbbadható más sejteknek is – írja a MedicalXpress.

A keramidok néven ismert jelek rövid távon védelmet nyújthatnak, mivel egy olyan mechanizmus részét képezik, amelynek célja a sejtben lévő stressz csökkentése. Az anyagcsere-betegségekben azonban a jelek elpusztíthatják a sejteket, súlyosabbá tehetik a tüneteket és magát a betegséget.

Új terápiás utakat találhatunk a felfedezés által

Az már régóta ismert, hogy a vér megnövekedett zsírtartalma károsítja a szöveteket és a szerveket, hozzájárulva a szív- és érrendszeri és anyagcsere-betegségek, köztük a kettes típusú cukorbetegség kialakulásához.

Az állapotot okozhatja az elhízás,

amelynek aránya 1975 óta világszerte csaknem megháromszorozódott. 2016-ban már több mint 650 millió 18 éves és annál idősebb felnőtt volt elhízott.

"Bár ez a kutatás még korai stádiumban van, felfedezésünk új terápiák vagy terápiás megközelítések alapját képezheti a szív- és érrendszeri és anyagcsere-betegségek, például a cukorbetegség kialakulásának megelőzésére az elhízás során megemelkedett vérzsírokkal küzdő embereknél" – mondta el a kutatás vezetője, Lee Roberts, a Leedsi Egyetem Orvosi Karának molekuláris fiziológia és anyagcsere professzora elmondta.

Megérthetjük az elhízást

A kutatócsapat az anyagcsere-betegségben szenvedő embereknél megfigyelt vérzsírszintet úgy reprodukálta, hogy a vázizomsejteket egy palmitát nevű zsírsavnak tette ki. A sejtek ennek hatására elkezdték továbbítani a keramid-jelet.

Amikor ezeket a sejteket olyan sejtekkel keverték, amelyek korábban nem voltak kitéve zsíroknak, a kutatók azt találták, hogy kommunikáltak egymással.

A kísérletet anyagcsere-betegségben szenvedő önkénteseken is megismételték és hasonló eredményeket kaptak, melyek teljesen új szemszögből vizsgálják, hogyan reagálnak a sejtek a stresszre, ami fontos következményekkel jár bizonyos anyagcsere-betegségek, köztük az elhízás megértésére.

Új perspektívák nyílhatnak

"Ez a kutatás újszerű perspektívát nyújt arra vonatkozóan, hogy hogyan alakul ki a stressz az elhízott egyének sejtjeiben, és új utakat kínál, amelyeket figyelembe vehetünk, amikor az anyagcsere-betegségek új kezeléseinek kifejlesztésére törekszünk. Mivel az elhízás egyre növekvő járvány, a hozzá kapcsolódó krónikus betegségek, például a kettes típusú cukorbetegség terhe új kezeléseket tesz szükségessé. Reméljük, hogy az itteni kutatási eredményeink új utat nyitnak a kutatás számára, hogy segítsenek kezelni ezt a növekvő problémát" – mondta el a kutatás vezetője, Lee Roberts, a Leedsi Egyetem Orvosi Karának molekuláris fiziológia és anyagcsere professzora.

Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×