eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Cindy Parks Pixabay

A magzat élete forog kockán, ha a kismama nem oltatja be magát Covid ellen

A koronavírus képes a méhlepény támadására és roncsolására: a magzatot tápláló szerv pusztulása fulladáshoz, ezáltal halvaszületéshez vezethet.

"Soha nem tapasztalt mértékű pusztítást okoz a vírus, fertőző betegség következményeként nem szembesültünk még ekkora kárral. A méhlepény alkalmatlanná vált arra, hogy ellássa feladatát. A magzatok és újszülöttek oxigénhiány miatti fulladásban halnak meg" – mondta el a NBC-nek David Schwartz atlantai perinatális patológus, a jelenséget feltáró tanulmány vezetője.

"Ez szinte a pontos ellentéte annak, amit más fertőző betegségeknél, például a zikánál, a rubeolánál vagy a szifilisznél látunk. Nem a magzatot támadja meg és pusztítja el a vírus, hanem a méhlepényt."

A méhlepényt pusztítja a vírus

A tanulmányban Schwartz és csapata 12 országban vizsgált 68 esetet, ahol a csecsemő vagy halva született, vagy a születést követő hét napon belül halt meg. Mindegyik anyja oltatlan volt, és a terhesség ideje alatt elkapta a koronavírust. Mind a 68 méhlepény megvizsgálták, és 30 boncolást is elvégeztek.

A magzatokban és újszülöttekben a fulladáson túl nem fedeztek fel elváltozást, a placenták ugyanakkor egységesen a SARS-CoV-2- placentitisz jeleit mutatták. Ez a következőkből áll:

  • A fibrin nevű fehérje felhalmozódása, amely vérrögképződést okoz a szerv érzékeny érrendszerében.
  • A méhlepény védő sejtrétegében lévő sejtek elhalása.
  • Szokatlan gyulladás a méhlepényben.

A placentáknak átlagosan háromnegyedük volt érintett, így nem tudtak elegendő oxigént és tápanyagot szállítani a magzatoknak.

Egyes esetekben a méhlepény 90 százaléka halt el.

Fibrin egy normál terhesség során is elkezdhet felhalmozódni a placentában, de nem ekkora területet érintve.

Rizikófaktor a terhesség

Az állapotos nők kifejezetten ki vannak téve a koronavírus veszélyének, mivel a várandósság gyengíti az immunrendszer védekezőképességét annak érdekében, hogy ne akarja kilökni a magzatot. A koronavírus azonban másképp hat a terhes nők szervezetére, mint más vírusok.

Az érintett nők esetében a vírusfertőzés enyhe, akár tünetmentes is lehetett, a placenta károsodását leszámítva.

Ha csak kis terület sérül, az nem okoz gondot, de ha a méhlepény nagy része elhal, azt először a baba mozgásának lassulása és növekedésének csökkenése jelzi, később pedig a terhesség elvesztéséhez vezethet a folyamat, ráadásul igen gyorsan.

Az állapot néhány nap, legfeljebb két hét alatt a magzat halálához vezethet, szűrésére a harmadik trimeszterben végzett ultrahang-vizsgálatokat ajánlanak a szakemberek. A folyamat nem visszafordítható, de szóba jöhet a szülés beindítása.

A megelőzéshez az oltás kell

A halvaszületés ritka, de a koronavírus-fertőzés jelentősen megemeli előfordulásának gyakoriságát. Amerikában a terhességek 0,59 százaléka végződött így a pandémia előtt, ami 0,89 százalékra ugrott a járvány első időszakában a megfertőződött nők körében, majd a delta hullámban 2,7 százalékig emelkedett a vírussal megbetegedett anyáknál.

A SARS-CoV-2-placentitisz ugyanakkor megelőzhető: ehhez a koronavírus elleni oltást kell felvenni. Egy izraeli kutatás 24 ezer csecsemőt vizsgált meg, és megállapította, hogy az oltott és oltatlan anyáktól születő csecsemők születési súlyában és idejében nincs különbség, és életük első öt hónapjában kórházba kerülések esélyét sem módosítja az oltást, tehát az biztonságosnak tekinthető a csecsemőre nézve.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×