eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Új elmélet magyarázza Stonehenge eredetét és használatának módját

Az ókori Egyiptommal köti össze a kutatók teóriája Nagy-Britanniát.

A Stonehenge-et a 365,25 napos napév alapján hozhatták létre, hogy az emberek nyomon követhessék a napokat, heteket és hónapokat Timothy Darvill professzor, a Bournemouthi Egyetem munkatársa szerint. A Stonehenge naptára szerint tíznapos heteket éltek az emberek, hónapokból pedig több volt, mint amennyit mi ma ismerünk.

"Ezt a fajta naptárat a Földközi-tenger keleti részén fejlesztették ki az időszámításunk előtt 3000 utáni évszázadokban, majd Egyiptomban időszámításunk előtt 2700 körül polgári naptárként fogadták el. Az Óbirodalom kezdetén, időszámításunk előtt 2600 körül széles körben használták" - mondta a professzor a Sky Newsnak. Lehetséges, hogy a Stonehenge által követett naptárat e kultúrák egyike befolyásolta.

A stonehenge-i építmény a nyári napforduló napfelkeltéjének és a téli napforduló napnyugtájának irányába van igazítva,

ami már régóta azt sugallja az embereknek, hogy feltételezzék: valamiféle naptárról van szó, mondta a professzor.

A Stonehenge legkülső helyszínét - egy 30 függőleges sarsen kőből álló kört - időszámításunk előtt 2500 körül építették.

"A harminc kő mindegyike egy-egy napot jelképez a hónapban, amely három, egyenként tíz napos hétre oszlik" - magyarázza a professzor a naptár alapelvét. A körön belüli megkülönböztető kövek a hetek kezdetét jelzik.

A kialakítás a négyévenkénti szökőnapot is megjeleníti,

amelyet a körön kívüli négy kő jelzett - ezekből mára csak kettő maradt meg.

A naptárba egy ötnapos hónapot is beillesztettek, hogy harmonizálják azt a napévvel - ezt a hely közepén található öt trilit jelképezi. Ezek mindegyike két nagy függőleges kőből áll és egy harmadik, a tetejükön vízszintesen elhelyezett követ támaszt alá, kapuszerűen.

A naptárnak a Naphoz való igazítása azt jelenti, hogy a napok számolásában elkövetett hibák könnyen észrevehetők lehettek, mivel a nap a nyári és a téli napfordulók idején rossz helyen állna, ha ez bekövetkezik.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×