eur:
411.24
usd:
393
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Close up shot of a protective facial disposable mask on a white blanket at double bed in a room
Nyitókép: YakobchukOlena/Getty Images

Kiderült, melyik maszkban milyen messzire "leheljük" el a koronavírust

A koronavírus-járványban az egyik legfontosabb védőeszközünk az orrot és szájat eltakaró maszk. Friss eredmények érkeztek arról, melyik mennyire hatékony.

A University of Central Florida kutatói azt vizsgálták, a maszk mennyire képes megakadályozni a vírus terjedését, ha beszélgetünk, de azt is megnézték, milyen messzire terjedhetnek a nyálcseppek, ha valaki köhög mellettünk maszk nélkül, vászonmaszkban vagy orvosi maszkban - írja a DailyMail alapján a Blikk.

Emlékeztetnek: ahogy más légúti betegségekben, úgy a koronavírus esetén is a fertőzöttek apró, vírussal teli cseppeket bocsátanak ki, amikor lélegeznek, beszélnek vagy énekelnek.

Az eredmények szerint:

  • ha valaki maszk nélkül beszél, akkor akár 124 centiméterre is el képes elszórni a vírussejteket, ha pedig így köhög, ez a távolság 134 centiméter is lehet.
  • ha valaki egy egyszerű rongymaszkot hord, beszéd közben már csak 61, köhögés közben pedig 67 centiméter távolságba szórhatja szét a vírust.
  • ha valaki orvosi maszkot visel, beszélgetés és köhögés közben is csak 15 centiméterre képes eljuttatni a vírust.
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×