eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az Európai Déli Obszervatórium által 2020. szeptember 14-én közreadott, ALMA (the Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) űrtávcső segítségével készült kép a Vénusz bolygóról. A Nature Astronomy szaklap szeptember 14-ei számában megjelent tanulmány vezető tudósai bejelentették, hogy a Vénusz bolygó erősen savas felhőiben foszfingáz nyomaira bukkantak, ami arra utal, hogy mikrobák élhetnek a Föld lakhatatlan szomszédján. A foszfingáz molekuláit az ALMA és a James Clerk Maxwell  űrtávcsövek (JMTC) segítségével fedezték fel.
Nyitókép: MTI/EPA/European Southern Observatory/ESO/M. Kornmesser & NASA/JPL/Caltech

Bombafelfedezés: a Vénusz felhőtakarója életet rejthet

Bakteriális életformák bizonyítékára bukkantak a bolygó felhőtakarójában.

A bolygó felhőiben nitrogénből és hidrogénből álló, színtelen gáz, az ammónia lehet jelen - vélik a Cardiffi Egyetem, az MIT és a Cambridge-i Egyetem kutatói.

A tudósok kémiai folyamatok modellezése során mutatták meg, hogyan semlegesítheti kémiai reakciók sorozata a környező kénsavcseppeket, ha azokban nyomokban ammónia is jelen van. Ez azt eredményezheti, hogy a felhők savassága -11-ről nullára csökkenne, és bár ez a pH-skálán még mindig nagyon savas, olyan szintet jelent, amelyen az élet potenciálisan létezhet, írja a Sky News.

"Tudjuk, hogy a Földön az élet savas környezetben is fejlődhet, de semmi sem olyan savas, mint amilyennek a Vénusz felhőit hittük.

Ha valami ammóniát termel a felhőkben, akkor az potenciálisan élhetővé teszi ezt a környezetet" - mondta el a tanulmány társszerzője, William Bains, a Cardiffi Egyetem Fizikai és Csillagászati Karának munkatársa.

A csillagászok és a tudósok a hetvenes évek óta tanulmányozzák a Vénusz felső légkörében található ammóniát, főként azért, mert mindig is úgy gondolták, hogy a bolygó felülete olyan forró, hogy az élet ott elképzelhetetlen. A mostani feltételezés szerint a felhőkben potenciálisan megtalálható életformák a földi baktériumokhoz hasonlatosak.

A tudósok úgy vélik, hogy az ammónia eredete biológiai, nem pedig természeti erők, például villámlás vagy vulkánkitörés hozták létre azt. Sara Seager professzor, az MIT Föld-, Légkör- és Bolygótudományi Tanszékének másik társszerzője szerint

nem lehetne ammónia a Vénuszon,

mivel abban hidrogén van, amiből pedig kevés található a Vénuszon.

"Minden olyan gáz, amely idegen a környezettől, automatikusan felveti az élet gyanúját" - mondja.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×