eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Kóczon Levente anyatejet eszik születése után a nyíregyházi Jósa András Oktató Kórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztályának szülőszobájában 2017. július 25-én.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

A koronavírus ellen védett nők anyatejében ott vannak az antitestek

A Floridai Egyetem kutatása jutott erre az eredményre.

A Covid-19 ellen beoltott szoptató anyák anyateje jelentős mennyiségű antitestet tartalmaz, amely segíthet megvédeni a csecsemőket a koronavírustól - derült ki a Floridai Egyetem új kutatásából.

"Eredményeink azt mutatják, hogy az oltás következtében a SARS-CoV-2 (a Covid-19-et okozó vírus) elleni antitestek jelennek meg az anyatejben, ami arra utal, hogy a beoltott anyák továbbadhatják a védettséget csecsemőiknek" - mondta Joseph Larkin III, a tanulmány vezető szerzője, a Floridai Egyetem mikrobiológiai és sejttudományi tanszékének docense.

Amikor a csecsemők megszületnek, immunrendszerük fejletlen, így nehezen tudnak önállóan megküzdeni a fertőzésekkel. Emellett gyakran túl fiatalok ahhoz, hogy megfelelően reagáljanak bizonyos típusú vakcinákra. Ebben a sérülékeny időszakban a szoptatós anyák anyatejükkel képesek "passzív immunitással" felvértezni a csecsemőiket - magyarázta Josef Neu professzor, a tanulmány egyik társszerzője.

"Gondoljunk az anyatejre úgy, mint egy szerszámosládára,

amely tele van különböző eszközökkel, amelyek segítenek felkészíteni a csecsemőt az életre. A védőoltás egy olyan újabb eszközzel bővíti ezt az eszköztárat, amely különösen alkalmas lehet a Covid-19 megelőzésére" - fejtette ki Neu.

A professzor elmondta, hogy a tanulmány eredményei szerint a vakcinák segíthetnek megvédeni az anyát és a babát is, ami szerinte "újabb nyomós ok arra, hogy a várandós vagy szoptató nők beoltassák magukat."

A kutatást 2020 decembere és 2021 márciusa között végezték, amikor a Pfizer és a Moderna vakcinák először váltak elérhetővé az egészségügyi dolgozók számára. A vizsgálathoz a kutatók 21 szoptató egészségügyi dolgozót toboroztak, akik még nem fertőződtek meg a koronavírussal. A kutatócsoport háromszor vett mintát az anyák anyatejéből és véréből: az oltás előtt, az első adag után és a második adag után.

"A második adag után erőteljes antitestválaszt láttunk a vérben és az anyatejben: körülbelül százszoros növekedést az oltás előtti szintekhez képest" - mondta Lauren Stafford, Larkin laboratóriumának doktorandusza.

"Ezek a szintek magasabbak voltak a vírussal való természetes fertőzés után megfigyelt szinteknél is" - mondta a kutatáson dolgozó Vivian Valcarce, az egyetem gyermekgyógyászati tanszékének neonatológiai rezidense.

Az anyák oltása a csecsemők védelme érdekében nem újdonság - emlékeztetett Valcarce.

"A várandós anyákat általában szamárköhögés és influenza ellen oltják be, mert azok súlyos betegségek lehetnek a csecsemők számára. A csecsemők is megfertőződhetnek a Covid-19-et okozó új koronavírussal, így a jövőben számíthatunk arra, hogy az anyákat rutinszerűen oltják majd a vírus ellen" - jósolta Valcarce.

Ezt szem előtt tartva a kutatócsoport most azt vizsgálja, hogy a védőoltás révén antitesteket tartalmazó anyatej hogyan védi a csecsemőket.

Neu azt is elmondta: laboratóriuma a beoltott anyák tejének lehetséges terápiás felhasználása iránt is érdeklődik.

A Breastfeeding Medicine folyóiratban publikált tanulmányt az EurekAlert tudományos hírportál ismertette.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×