eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Richard Freeman / UNSW

Így fertőzi és "eszi" meg a sejteket néhány óra alatt a koronavírus

Ausztrál kutatók kifejlesztettek egy módszert, amivel rekord gyorsan tudják mondani, milyen vírusvariánssal van dolguk és az mennyire veszélyes. Egy látványos felvételt is közzétettek a vírus terjedéséről a sejtekben.

A Sydney-i Új-dél-walesi Egyetem Kirby Intézetének kutatói olyan sejteket fejlesztettek ki, amellyel a világ más laborjainál gyorsabban tudják tesztelni a SARS-CoV-2 vírus hatását. A módszerük kulcsa, hogy a HIV-kutatásoknál felhasznált tapasztalatokat alkalmazva speciális sejteket hoztak létre, a felszínükön olyan receptorokkal, amelyekhez gyorsan és hatékonyan kapcsolódik a koronavírus - olvasható az egyetem honlapján.

A felvételen jól látszik, amint a SARS-COV-2 vírus beolvad az egészséges sejtekbe – ez nem újdonság, ezt teszik az úgynevezett burkos vírusok: megolvasztják önmaguk külső rétegét és a "kiszemelt" sejtét is, és így egyesülnek. Ezután viszont a fertőzött sejt egyesül tovább a körülötte levőkkel, dominószerű folyamatot beindítva. A képeken a kutatók által kifejlesztett sejtek vastagabb, jól körülhatárolt falú, világosszürke sejtek. Miután a vírus beléjük hatol, összeolvasztja őket a szomszédaival és végül a sejteket nagy golyókká változtatja –

a kísérletre kifejlesztett egészséges sejtek fölött 20 óra alatt átvette az irányítást a koronavírus.

"Ezekben a genetikailag kifejlesztett sejtekben a vírus négyszer gyorsabban replikálódik, mint bármely más, a tudományos irodalomban jelenleg publikált technika" – emelte ki Stuart Turville, a kísérletet vezető kutató.

„Ez a gyorsaság ugyanakkor azt is jelenti, hogy egy vizsgálattal gyorsan megértünk számos dolgot a vírusról, beleértve a fertőzőképességet, azt, hogy a vírus miként reagál a különböző kezelésekre, vagy hogy vírusban bekövetkeznek-e nem várt változások.”

  • A kutatók arra használják a speciális, receptorokkal "felturbózott" sejteket, hogy
  • gyorsan megértsék a vírus különféle változatainak dinamikáját,
  • teszteljék, mennyire tudják az egyes vírusváltozatok kikerülni az oltások által kialakított védettséget,
  • valós időhöz közeli gyorsasággal tájékoztassák a közegészségügyi hatóságokat.

A Kirby Intézet igazgatója, Tony Kelleher professzor szerint ezek a speciális sejtek óriási erőforrást jelentenek Ausztráliának a járványra adott válaszában. „Csökkentettük a vírusvariáns jellemzésének időtartamát egy hónapról egy hétre. Ez azt jelenti, hogy még azalatt tudjuk, milyen tulajdonságú vírussal van dolgunk, amíg a fertőzéssel diagnosztizált határátlépő még a szállodai karanténban van.”

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×