eur:
394.03
usd:
365.68
bux:
65384.6
2024. március 29. péntek Auguszta
Nyitókép: pixabay

A Twitter már "kukorékolt" a koronavírus-járvány hajnalán, de a világ aludt tovább

Pofonegyszerű módszerrel, de elképesztően munkaigényes kutatást folytatott le a Calabriai Egyetem tudóscsoportja. Azt nézték át, a mostani járvány tüneteit hányan és mikor tapasztalták Európában - a közösségi médiában is látható módon.

A koronavírus-járvány egy évvel ezelőtti kirobbanása előtt már megjelentek a Covid tünetei, legalábbis erre derített fényt olasz kutatók tanulmánya, amely azt próbálta kideríteni, jelen voltak-e a Twitteren a tünetekről szóló egyedi beszámolók.

Furcsa dolgokra bukkantak, ugyanis - mint a HVG cikkéből kiderül - tavaly ilyenkor, amikor "papíron" még nem volt Európában jelen az új koronavírus, európai emberek a szokásosnál jóval többet írtak száraz köhögésről, légúti betegségekről.

A kutatás hét európai ország 570 ezer felhasználójának több mint 890 ezer tweetjét nézte át a pneumonia (tüdőgyulladás) szóra keresve, és a találatokat összehasonlították a korábbi eredményekkel, hat évre visszamenően.

2019-2020-ra a növekedés szignifikáns volt.

Az eredmény láttán a kutatást megismételték a mostani világjárvány más tüneteire történt kereséssel is, és hasonló eredményre jutottak - elsősorban Olaszországban, Spanyolországban, Lengyelországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban is.

A Calabriai Egyetem kutatói ezért úgy vélik, a közösségi média hatékony eszköz lehet egy új járvány kiindulásának felderítésében, de akár az alakulásának nyomon követésében is.

A szakemberek a Scientific Reports tudományos folyóiratban tették közzé az észrevételeiket.

Címlapról ajánljuk

Teljes a patthelyzet a bécsi repülőtéren

Hiába a 36 órás sztrájk, megszakadtak a tárgyalások a szakszervezetek és az Austrian Airlines osztrák légitársaság között. A dolgozók a Lufthansa leányvállalatánál ugyanolyan béreket követelnek, mint az anyacégnél, ahol egyébként a közelmúltban zárult egy sikeres munkabeszüntetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.02. kedd, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
A kormány veszélyhelyzeti intézkedései vannak Brüsszel asztalán

A kormány veszélyhelyzeti intézkedései vannak Brüsszel asztalán

Az Európai Bizottság két ügyben is kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a közbeszerzésre vonatkozó uniós jogszabályok megsértésére hivatkozva még tavaly év végén, amelyek heteken belül új szintre léphetnek. A Portfolio uniós döntéshozóktól úgy értesült, hogy több esetben látnak még kételyeket a magyar közbeszerzési rendszert illetően, így valószínűleg további egyeztetésekre lesz szükség, ezek után májusban felszólítást küldhetnek, hogy ne citálják Magyarországot az Európai Unió Bírósága elé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×