eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: pixabay

A Twitter már "kukorékolt" a koronavírus-járvány hajnalán, de a világ aludt tovább

Pofonegyszerű módszerrel, de elképesztően munkaigényes kutatást folytatott le a Calabriai Egyetem tudóscsoportja. Azt nézték át, a mostani járvány tüneteit hányan és mikor tapasztalták Európában - a közösségi médiában is látható módon.

A koronavírus-járvány egy évvel ezelőtti kirobbanása előtt már megjelentek a Covid tünetei, legalábbis erre derített fényt olasz kutatók tanulmánya, amely azt próbálta kideríteni, jelen voltak-e a Twitteren a tünetekről szóló egyedi beszámolók.

Furcsa dolgokra bukkantak, ugyanis - mint a HVG cikkéből kiderül - tavaly ilyenkor, amikor "papíron" még nem volt Európában jelen az új koronavírus, európai emberek a szokásosnál jóval többet írtak száraz köhögésről, légúti betegségekről.

A kutatás hét európai ország 570 ezer felhasználójának több mint 890 ezer tweetjét nézte át a pneumonia (tüdőgyulladás) szóra keresve, és a találatokat összehasonlították a korábbi eredményekkel, hat évre visszamenően.

2019-2020-ra a növekedés szignifikáns volt.

Az eredmény láttán a kutatást megismételték a mostani világjárvány más tüneteire történt kereséssel is, és hasonló eredményre jutottak - elsősorban Olaszországban, Spanyolországban, Lengyelországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban is.

A Calabriai Egyetem kutatói ezért úgy vélik, a közösségi média hatékony eszköz lehet egy új járvány kiindulásának felderítésében, de akár az alakulásának nyomon követésében is.

A szakemberek a Scientific Reports tudományos folyóiratban tették közzé az észrevételeiket.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×