eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: pixabay

A Twitter már "kukorékolt" a koronavírus-járvány hajnalán, de a világ aludt tovább

Pofonegyszerű módszerrel, de elképesztően munkaigényes kutatást folytatott le a Calabriai Egyetem tudóscsoportja. Azt nézték át, a mostani járvány tüneteit hányan és mikor tapasztalták Európában - a közösségi médiában is látható módon.

A koronavírus-járvány egy évvel ezelőtti kirobbanása előtt már megjelentek a Covid tünetei, legalábbis erre derített fényt olasz kutatók tanulmánya, amely azt próbálta kideríteni, jelen voltak-e a Twitteren a tünetekről szóló egyedi beszámolók.

Furcsa dolgokra bukkantak, ugyanis - mint a HVG cikkéből kiderül - tavaly ilyenkor, amikor "papíron" még nem volt Európában jelen az új koronavírus, európai emberek a szokásosnál jóval többet írtak száraz köhögésről, légúti betegségekről.

A kutatás hét európai ország 570 ezer felhasználójának több mint 890 ezer tweetjét nézte át a pneumonia (tüdőgyulladás) szóra keresve, és a találatokat összehasonlították a korábbi eredményekkel, hat évre visszamenően.

2019-2020-ra a növekedés szignifikáns volt.

Az eredmény láttán a kutatást megismételték a mostani világjárvány más tüneteire történt kereséssel is, és hasonló eredményre jutottak - elsősorban Olaszországban, Spanyolországban, Lengyelországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban is.

A Calabriai Egyetem kutatói ezért úgy vélik, a közösségi média hatékony eszköz lehet egy új járvány kiindulásának felderítésében, de akár az alakulásának nyomon követésében is.

A szakemberek a Scientific Reports tudományos folyóiratban tették közzé az észrevételeiket.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×