Akár 20 évvel a betegség kialakulása előtt is kimutatja az Alzheimer-kór jeleit egy amerikai kutatók által kifejlesztett vérvizsgálat, írta a Guardian cikke alapján a 24.hu. A St. Louis városában található Washington University School of Medicine tudósai szerint
a teszt 94 százalékos hatékonysággal ismeri fel az Alzheimer-kórra utaló agyi változásokat,
holott jóval olcsóbb és egyszerűbb, mint a pozitronemissziós tomográfia (PET), ami az egyik legmodernebb vizsgálóeljárás.
Az egyetem egy korábbi vizsgálata sikeresen felderítette az Alzheimer-kórt okozó két anyag agybeli lerakódása, a béta-amiloidok és a tau-fehérje csomók képződése között. Az amiloid-lerakódások önmagukban nem jelentik az Alzheimer-kór kialakulását, de a plakkok jelentése megmagyarázhatatlan módon egyeseknél a tau-csomók megjelenéséhez vezet – és ez az Alzheimer-kór igazi kiváltó faktora.
Abban a kutatásban a Medicalonline cikke szerint a tudósok úgy vélték, hogy a mikroglia sejtek, azaz az agy „takarítóinak” valamilyen módosulása, funkcióvesztése vezethet, és találtak is egy olyan gént, a TREM2-t, melynek mutációja kettő-négyszeresére növeli az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.
A mostani kutatás pedig azzal az eredménnyel zárult, hogy
megtalálták a módját, miként lehet mérni a vérben a béta-amiloid szintjét,
ami alapján pedig meg tudják saccolni, hogy az milyen mértékben rakódott le az agyban. Mivel ez az anyag évtizedekkel a betegség kialakulása előtt elkezd lerakódni, ezért akár 20 évvel az Alzheimer-kór kialakulása előtt is meg tudják majd jósolni a betegséget.