eur:
410.63
usd:
395.13
bux:
0
2024. december 25. szerda Eugénia
Nyitókép: Pixabay

Soha nem láttak még ilyet egy viharban

Az indiai tudósok a müon nevű részecske segítségével mérték meg egy, még 2014. december 1-jén kitört viharban lévő feszültséget, az eredmény pedig még őket is meglepte.

Valószínűleg kevesen hallottak eddig a müon nevű részecskéről, pedig a tudomány számára egy igen fontos apróságról van szó - írta a hvg.hu. A híradásokba legutóbb akkor került bele, amikor kiderült, a segítségével 4500 év után titkos kamrát találtak az egyik piramisban. Most újra hallani lehet felőle, köszönhetően az indiai tudósoknak.

A Gizmodo beszámolója szerint a Grapes-3 névre keresztelt rendszerrel sikerült megfigyelniük az eddigi legnagyobb elektromos feszültséggel rendelkező vihart. A zivatarban a müonok segítségével mintegy 1,3 milliárd voltot mértek.

A tudósok hozzáteszik, ez nem a villám, hanem az elektromos mező erősségére utal. A jelenséget az okozza, hogy a pozitív töltésű vízcseppek a felhő tetejére vándorolnak, míg a negatív töltésű jégkristályok az alján helyezkednek el. Összehasonlításként: a villámokban általában 100 millió volt feszültség található.

A müon részecskék éppúgy negatív töltésűek, mint az elektronok, de azoknál nagyjából 200-szor nehezebbek. Akkor keletkeznek, amikor a kozmikus sugárzás a légköri atomokkal találkozik. Másodpercenként átlagosan egy müon halad át az emberi kézen, de ilyen részecskék keletkeznek a Nagy Hadronütköztetőben is, amikor a protonokat nagy energiával ütköztetik. Sőt, ez a részecske segített felfedezni a Higgs-bozont is - emlékeztet a hvg.hu.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Duplázza megújuló energiatermelését a Mol: újabb 113 ezer napelem látja el az  áramfogyasztását 2025-től

Duplázza megújuló energiatermelését a Mol: újabb 113 ezer napelem látja el az  áramfogyasztását 2025-től

A Mol december közepén jelentette be, hogy megvásárolja a 66 megawatt kapacitással rendelkező ballószögi naperőművet felépítő Naperőmű Farm Kft.-t, ezzel több mint duplájára növekszik a vállalat megújuló energiatermelési kapacitása. A zöldáramot saját, egyre bővülő energiaigényeik kielégítésére használják, illetve az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt.-n keresztül fogják értékesíteni a vállalatok és a lakossági felhasználók számára. A Mol a Portfolio-t arról tájékoztatta, hogy kiemelt stratégiai célja, hogy minél több saját forrásból termelt zöldenergiával erősítse Magyarország energetikai függetlenségét: a vállalat a ballószögi akvizíció mellett 2026 második felére felépít egy 48 MW kapacitású napelemparkot Tiszaújvárosban, 2030-ig pedig akár évi 2500 GWh megújuló villamosenergiát is felhasználhat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×