eur:
411.23
usd:
392.67
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Húsz éven belül eltűnhet a Titanic roncsa

Húsz éven belül eltűnhet a Titanic roncsa

Míg máshol a baktériumok megvédhetik a hajóroncsokat a szétmállástól, addig a Titanicot fenyegető mikrobák elpusztíthatják az ikonikus hajó roncsát.

Amikor a hajó 1912-ben kifutott első útjára, senki sem gondolta, hogy az RMS Titanic oda kerül, ahol most van - az Atlanti-óceán mélyére. Most újabb veszély fenyegeti a hajó megmaradt részeit: a roncsokat ugyanis baktériumok eszegetik, szép lassan felemésztve a vas hajótestet - írja a BBC.

A Titanic roncsát 1985-ben fedezte fel Robert Ballard, a University of Rhode Island oceanográfusa. Az kevésbé ismert, hogy a tudós nem az ikonikus hajó roncsait kereste, hanem az amerikai haditengerészet egy titkos küldetésében két, a hidegháborúban elsüllyedt nukleáris tengeralattjárót kellett megtalálnia. Ezek meg is lettek, és a kettő között ott feküdt a Titanic.

Roncsai a 3,8 kilométeres tenger alatti mélységben igen jó állapotban voltak. Úgy vélték, hogy a kevés fény és a nagy nyomás miatt a környezet a legtöbb létforma számára túl barátságtalan, és így a korrózió is lassú lesz.

Húsz éven belül eltűnhet a Titanic roncsa

Most azonban azt látják, hogy a hajótest gyorsan rozsdásodik, köszönhetően egy különleges, a fémet szétrágó baktériumnak. Egyes kutatók most már csak 14 évet adnak a hajóroncsnak, mielőtt az végleg szétesne és eltűnne.

De milyen különleges élőlény rágcsálja a vasat?

Erre a kérdésre 2010-ben jött az első válasz, amikor először azonosították, milyen élőlényről van szó. A speciális baktériumfajról kiderült, hogy a tudomány még nem ismeri - el is nevezték Halomonas titanicae-nek.

A baktérium nem csak  hogy túléli az extrém körülményeket az óceán mélyén, más "varázslatot" is tud. Egy különleges molekulát termelnek, hogy megvédjék magukat az ozmózisnyomástól, vagyis hogy a nagy nyomásban a testükből a víz ne áramoljon ki a sós óceánba.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×