eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Váratlan felfedezés, erre az őslénykutatók sem számítottak

Váratlan felfedezés, erre az őslénykutatók sem számítottak

Az eddig véltnél jóval gyorsabban regenerálódott a tengeri élővilág a mintegy 252 millió évvel ezelőtt, a perm és a triász kor határán bekövetkezett nagy kihalásnak nevezett esemény után - állapították meg francia kutatók, akik a mai Idaho területén talált fosszíliákra alapozzák eredményeiket.

Tanulmányuk szembemegy azzal az általánosan elfogadott nézettel, amely szerint az élővilág rendkívül lassan regenerálódott a katasztrófa után.

A nagy kihalás végzetes volt

A perm-triász kihalási esemény nagyjából 60 ezer évig tartott: ezt tartják a földtörténetben ismert legsúlyosabb kihalásnak. Korábbi kutatások szerint ebben az időszakban

  • szokatlanul intenzív volt a vulkanikus tevékenység,
  • és feltehetőleg számos nagyméretű aszteroida csapódott a Földbe.

Mindez a bolygó melegedéséhez és az óceán savasodásának felerősödéséhez vezetett.

Az élhetetlen körülmények a becslések szerint a bolygón élő fajok 90 százalékának a kipusztulásához vezettek.

Az Idaho állambeli Paris közelében fekvő Bear Lake megyében talált fosszíliák, amelyek nagyjából 30 különböző fajtól származnak, azonban arról árulkodnak, hogy a helyi tengeri ökoszisztéma gyorsan talpra állt a nagy kihalást követően.

1,3 millió évnyi pillanat

A szakemberek szerint a perm-triász kihalási esemény után 1,3 millió évvel - ami földtörténeti léptékben rövid időnek számít - az idahói tengeri ökoszisztéma valósággal virágzott.

"A felfedezés teljesen váratlanul ért bennünket" 

- mondta Arnaud Brayard, a Burgundia-Franche-Comté Egyetem őslénykutatója.

A térségben élt tengeri élőlények között kétméteres cápák, hüllők, csontos halak, tintahalszerű teremtmények, dögevő rákfélék, ősi tengeri csillagok és tengeri szivacsok voltak.

Még sok titkot rejt

A triász kor hajnaláról származó fosszíliák egy része alaposan meglepte a kutatókat. Találtak olyan tengeri szivacsot, amelyről eddig azt hitték, hogy már 200 millió évvel korábban kipusztult, valamint olyan tintahalszerű teremtményeket, amelyek megjelenését 50 millió évvel későbbre tették. A csontok egy része az eddig felfedezett legkorábbi halgyíkoktól (ichthyoszauruszok) vagy azok közvetlen őseitől származhat.

"A korai triász egy összetett és nagyon zavaros korszak volt, de semmiképpen sem olyan kietlen, mint azt általánosan feltételezik róla, és még sok titkot tartogat a számunkra" - mondta Brayard.

A szakemberek a Science Advances című folyóiratban közölték eredményeiket.

Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az orosz csapatok jelentős területi nyereségeket értek el az elmúlt időszakban Ukrajnában, ami aggodalomra ad okot az ukrán vezetés körében. A Bloomberg elemzése szerint Oroszország az elmúlt héten több területet foglalt el, mint 2024 bármely korábbi időszakában, miközben az ukrán erők egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a frontvonalakon - számolt be róla a Kijiv Independent. Az orosz légierőhöz szorosan kapcsolódó, nyugalmazott pilóta által szerkesztett „Fighterbomber” Telegram-csatorna jelentette, hogy Moszkva ismételten elveszített egy Szu-34-es vadászbombázót. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború lefrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×