Infostart.hu
eur:
389.61
usd:
338.51
bux:
121718.08
2026. március 28. szombat Gedeon, Johanna

Kihalás fenyegeti az okapit

A kihalás szélén áll az elsősorban Kongóban élő okapi - közölte a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN).

A zsiráf legközelebbi rokonának egyedszáma jelentősen csökkent, ezért a veszélyeztetett fajok vörös listáján a súlyosan veszélyeztetett fajok közé került az állat - ismertette hétfőn a szervezet a svájci Glandban, a lista legfrissebb változatának adataira hivatkozva.

Az okapi (Okapia johnstoni) elsősorban a Kongói Demokratikus Köztársaság területén él: az ország nemzeti szimbóluma, alakja egyes bankjegyeken is feltűnik. A csupán a 20. század elején felfedezett állat teste gesztenye- vagy sötétbarna színű, a lábai viszont a zebrákéhoz hasonlóan fehér csíkozásúak. Az afrikai ország fegyveres konfliktusai, az illegális bányászat és a vadorzás miatt erősen korlátozódott az okapi élettere.

"Az okapik fennmaradásának biztosításához az ország kormányának segítséget kell kapnia a polgárháború lezárásához és a szegénység legyőzéséhez" - fejtette ki Noelle Kümpel, az IUCN szakértője.

Az okapinál is súlyosabb mértékben veszélyeztetett a szervezet szerint csaknem 200 madárfaj, köztük az Etiópiában, Zimbabwéban és Dél-Afrikában előforduló fehérszárnyú bolyhosfarkúmadár (Sarothrura ayresi). Ezzel szemben kissé javult a kérgesteknős (Dermochelys coriacea), a kaliforniai szigeti szürkeróka (Urocyon littoralis) és két albatroszfaj - a dolmányos albatrosz (Thalassarche melanophrys) és a feketelábú albatrosz (Phoebastria nigripes) - helyzete.

"A veszélyeztetett fajok vörös listájának friss adatai fantasztikus eredményeket tükröznek olyan állatfajok megőrzése szempontjából, amelyektől sokat tanulhatunk. A helyzet mégis változatlanul komor: bár egyes fajok esetében javulást tapasztalunk, mégis minden egyes aktualizálással jelentősen növekszik a veszélyeztetett fajok száma. A világnak sürgősen tennie kell valamit, hogy ezt a rettenetes folyamatot megállítsa" " - mondta Jane Smart, az IUCN Global Species Programjának igazgatója.

Az IUCN a világ legnagyobb, állami és nem állami természetvédelmi szervezeteit tömörítő hálózata.

Címlapról ajánljuk
Repedések a jólétben – 20 jel, hogy ez a Németország már nem az a Németország

Repedések a jólétben – 20 jel, hogy ez a Németország már nem az a Németország

Németország hosszú ideig a kiszámíthatóság országa volt. Stabil árak, erős ipar, növekvő életszínvonal. 2019 óta azonban egy új korszak kezdődött, amelyben ezek az alapok meginogtak. A változás nem egyetlen válság eredménye, hanem több, egymást erősítő folyamat következménye. Ez a cikk húsz konkrét példán keresztül mutatja meg, hogyan változik meg egy gazdasági nagyhatalom.

Dulakodás Orbán Viktor beszéde alatt Győrben, forrósodik a kampány

Győrben már a beszéd előtt elszabadultak az indulatok. Az egymásnak feszülő kormánypárti és ellenzéki csoportok között dulakodások alakultak ki, transzparenseket téptek ki egymás kezéből, miközben a skandálások és sértő bekiabálások egyre erősödtek.
inforadio
ARÉNA
2026.03.30. hétfő, 18:00
Nagy Dávid
a Magyar Kétfarkú Kutya Párt pártigazgatója, választási listavezetője
Európa újrafegyverkezése nemcsak pénznyelő: az IMF szerint a gazdaságot is húzhatja

Európa újrafegyverkezése nemcsak pénznyelő: az IMF szerint a gazdaságot is húzhatja

Az Európai Unió újrafegyverkezése nemcsak biztonságpolitikai kényszer, hanem gazdasági tényező is: a védelmi kiadások rövid és középtávon érezhetően támogathatják a növekedést, még ha közben növelik is a költségvetési terheket és az államadósság-kockázatokat. Az IMF egy friss elemzése ugyanakkor arra jut, hogy ebből a többletköltésből nem minden tagállam profitál egyformán, mert a hatás nagyban függ az importfüggőségtől, a fiskális mozgástértől, az állami beruházások hatékonyságától és attól is, hogy mire megy el a pénz. Magyarország számára mindez azért különösen fontos, mert bár nem tartozik az uniós védelmi költés legnagyobb szereplői közé, földrajzi helyzete, védelmiipari kapcsolódásai és exportkitettsége miatt akár haszonélvezője is lehet az európai fegyverkezési hullámnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×