Infostart.hu
eur:
384.37
usd:
327.39
bux:
0
2026. január 1. csütörtök Fruzsina

Miskolci eszközt vittek a nemzetközi űrállomásra

A miskolci székhelyű Admatis Kft. habgenerátorával kezdődik kísérlet vasárnap a nemzetközi űrállomáson. Az Észak-Magyarország című lap azt írta, hogy a cég pályázaton nyert félmillió eurót a kutatás finanszírozására.

Az űrállomásra a Progressz-36 teherűrhajó juttatja fel a miskolciak által kifejlesztett berendezést, amelybe már a földön betöltötték azt a habosító anyagot, egy különleges szuszpenziót, amit vízben oldott szilikát nanorészecskék alkotnak.

A világűrbeli kísérlet célja a földi habosítás optimalizálása. A habosított fém különleges tulajdonságokkal bír, ha ezek a tulajdonságok tovább javulnak, az óriási hatással lehet a technológia fejlődésére.

Címlapról ajánljuk
Áprilisban minden eldől? Itt a 2026-os év legfontosabb táblázata Magyarország számára

Áprilisban minden eldől? Itt a 2026-os év legfontosabb táblázata Magyarország számára

A 2025-ös évet két kilátásrontással zárta Magyarország a nagy hitelminősítőknél, így továbbra is a Standard & Poor’s (S&P) esetében fenyeget a leginkább a befektetésre nem ajánlott (bóvli) kategóriába sorolás. Érdekesség, hogy épp az S&P az, amely „eltolta” az első 2026-os felülvizsgálatának időpontját, így majd csak május végén, a parlamenti választások eredményének ismeretében értékelik Magyarországot. A másik két cég, a Fitch Ratings és a Moody’s ehhez képest egy-egy hét különbséggel vizsgálódnak majd.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×