Infostart.hu
eur:
386.47
usd:
330.03
bux:
110405.74
2025. december 19. péntek Viola

Meglesték a Merkúr sötét oldalát - nézze meg Ön is!

A Merkúr részletesen soha meg nem figyelt oldaláról készített felvételeket a NASA űrszondája, mintegy 200 kilométeres magasságból.

A Naprendszer legkisebb bolygóját a Mariner 10 űrszonda 1974-ben és 1975-ben kétszer is lefényképezte, de mindkét alkalommal ugyanarról a félgömbjéről készültek a felvételek, így a Merkúr másik oldala sötétben maradt.

Hétfőn azonban a NASA Messenger űrszondája mintegy 1200 nagyfelbontású képet rögzített, ezek felét az eddig részleteiben ismeretlen féltekéről. A képeket a körülbelül 10 kilométeres objektumok is tisztán kivehetők.

A szakemberek számára különösen érdekes, hogy felvételek készültek a Caloris-medence nyugati részéről is.

Az aszteroida- vagy üstökös-becsapódás nyomán keletkezett medence az egyik legnagyobb a Naprendszerben, és a képeken tisztán kivehető, hogy világosabb a színe a környező vidékeknél, így minden bizonnyal az összetétele is más, és szokatlan, sötét szegélyű kráterek vannak a belsejében.

A felvételek többségét a NASA a következő két hétben hozza nyilvánosságra.

Címlapról ajánljuk
Donald Trump le akar számolni Venezuela elnökével

Donald Trump le akar számolni Venezuela elnökével

Az amerikai elnök teljes olajblokádot hirdetett Venezuela ellen, hadihajókkal zárná el az ország fő bevételi forrását. Szakértők szerint a gazdasági nyomás egyedül nem biztos, hogy elég lesz a rendszer megdöntéséhez.

Az EU nem ezt az utat tervezte Ukrajna támogatására - Merz ennek ellenére elégedett

A zárolt orosz vagyon érintetlen maradt, a tagállamok három kivétellel Ukrajna 90 milliárd eurós támogatásában állapodtak meg. Legalábbis a nyilvánosság előtt ezzel a német kancellár is elégedett volt, noha az eredményhirdetésig az ellenkezőjét remélte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.22. hétfő, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×