Infostart.hu
eur:
364.23
usd:
310.74
bux:
133168.5
2026. április 27. hétfő Zita

A szőke nők elbutítják a férfiakat

A szőke nős viccek az illető hölgyek állítólagosan korlátolt értelmi képességein alapulnak, a valóság azonban az, hogy a világos hajú nők hatására a férfiak mentális teljesítménye csökken - állapították meg francia kutatók. A szakemberek szerint ennek oka éppen a sztereotípiákban keresendő.

A Paris X-Nanterre Egyetemen végzett kísérletben a férfiaknak előbb minden előkészítés nélkül kellett egy tesztet kitölteniük, majd egy hasonlót azután, hogy különböző hajszínű nők fényképeit mutatták meg nekik. A feladatlapokon az általános tudásanyagukat mérték fel.

A szakemberek azt tapasztalták, hogy a szőke nők fényképeinek hatására valamennyi résztvevő teljesítménye visszaesett. További elemzés alapján az akadémikusok megállapították, hogy a hatás alapját a tudattalanul működő "szőke nő" előítélet adta.

"Ez igazolja, hogy a sztereotípiákkal szembesülő emberek azoknak megfelelően cselekszenek. Ebben az esetben a szőke nők hatására butábban, mivel a buta szőke előítélete hat rájuk tudattalanul" - fejtette ki Thierry Meyer, a tanulmány társszerzője, az egyetem szociálpszichológia professzora.

Nem ez az első vizsgálat, amely az előítéletek viselkedésre gyakorolt hatását bizonyítja. Korábban tudósok igazolták, hogy az emberek lassabban mozognak és beszélnek idősek társaságában, a faji sztereotípiák működését pedig írásos tesztekkel mutatták meg.

Evolúciós előny

A szőke nő mint sztereotip kategória különösen az utóbbi évtizedben erősödött meg, többek között a főállású híresség Paris Hilton és az énekes Jessica Simpson jóvoltából, bár már korábban is jelen volt, gondoljunk csak Merilyn Monroe-ra.

Érdekesség, hogy a St. Andrews Egyetem vizsgálata szerint a szőke haj csak a legutóbbi jégkorszak végén jelent meg Észak-Európában, mert a szőke, kék szemű nők versenyelőnybe tudtak kerülni a sötétebb hajúakkal szemben, amikor éles rivalizálás zajlott a férfiakért.

Egyes szőke nők azonban meglehetősen szkeptikusan fogadták a francia kutatás eredményét. Laura Bailey, a Marks&Spencer modellje szerint őt eddig mindig mindenhol komolyan vették, soha nem érezte, hogy valaki le akart volna ereszkedni a "szőke nő szintre" vele szemben.

Michelle Collins színésznő pedig azt gyanította, hogy nem a hajszín befolyásolta a férfiakat, hanem a nőkről egyből a szex jutott az eszükbe, ezért csökkent a mentális teljesítményük.

Címlapról ajánljuk
Aréna: az élvonalból az Élvonalba – tehetségeket keres a Nobel-díjas Krausz Ferenc

Aréna: az élvonalból az Élvonalba – tehetségeket keres a Nobel-díjas Krausz Ferenc

„A tudomány, a csúcskutatás és a tehetséggondozás ügye az nem egy kormány ügye, az az ország jövője. Nagy horderejű áttörések, amelyek a jövőben életünket befolyásolni tudják, azt jobbá tudják tenni, amelyre a jövő tudásalapú gazdasága épülhet, amelyre a nagy hozzáadott értékű technológiák, termékek fejlesztése épülhet, nem tudnak rövid távú, néhány éves finanszírozásból keletkezni” – mondta Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus, az Élvonal Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. Hozzátette: nincs élő kapcsolatuk a jövendő kormánnyal, de adott esetben szívesen találkozna Magyar Péter jövendő miniszterelnökkel, mert mint fogalmazott, „a céljai és a mi céljaink százszázalékosan összecsengenek.”

Rogán Antal, Kövér László, Selmeczi Gabriella, Kubatov Gábor és még sokan mások: egy sor ismert fideszes nem lesz ott az új Országgyűlésben

Gulyás Gergely, aki a május 9-én megalakuló új Országgyűlésben a Fidesz-frakció vezetője lesz, közzétette a Fidesz-frakció névsorát. Orbán Viktor kormányfő, Kósa Lajos és Bánki Erik már korábban bejelentette, hogy nem veszi fel a mandátumát, mint ahogy a KDNP vezérkara, így Semjén Zsolt sem – de most kiderült, hogy még egy sor ismert név hiányozni fog a parlamenti padsorokból. Összeállítottuk a nagy hiányzók névsorát.
A külső erők újra húzni kezdték a forintot

A külső erők újra húzni kezdték a forintot

A vezető devizák árfolyamánál ingadozással indult a hét, miután az iráni-amerikai békemegállapodás kilátásai bizonytalanná váltak. A befektetők figyelme a héten több jegybanki kamatdöntő ülésre irányul. A piacok elsősorban azt várják, hogyan értékelik a döntéshozók a közel-keleti háború gazdasági hatásait, így délelőtt végül erősödni tudott az euró és a forint is az újabb tűzszüneti hírére. A forint szempontjából a legérdekesebb mozgatóerőt Magyar Péter leendő miniszterelnök bejelentései jelentik, legyen szó akár a gazdaságpolitika irányáról, akár a kormány összetételéről. A nap folyamán minimális mozgás volt az árfolyamokban, estére 364 környékére érkezett meg a forint az euróval szemben, a dollár-forint 311 körül járt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×