eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Megmenekülnek az állatok: ezentúl emberbőrön tesztelhetik a kencéket

A laboratóriumi körülmények között előállított emberi bőrszövet elterjedése sok olyan állat életét mentheti meg, amelyekkel a kozmetikai termékeket és vegyi anyagokat gyártó cégek kísérleteznek.

A francia L'Oréal kozmetikai cég kutatói fejlesztették ki az Episkin előállításának módszerét, amelynek segítségével a bőr legfelső rétegéből származó sejtekből újabb bőrdarabokat képesek előállítani.

Eddig plasztikai beavatkozáson átesett donorok bőréből vett mintákkal kísérleteztek.

A módszer lényege, hogy a vékony bőrréteget egy hasonló, régebbi bőrdarabra illesztik, és ultraviola fénnyel világítják meg, majd pigmentsejtekkel dúsítják, így a bőr képes a barnulásra.

A különböző etnikumú nőktől vett minták segítségével a kutatók a bőrszínek egész skáláját előállították.

Ugyanolyan jó


A tesztek kimutatták, hogy az Episkin legalább annyira megfelel annak megállapítására, hogy egy adott termék irritálja-e a bőrt, mint a nyulak, amelyeken most végzik ezeket a kísérleteket.

Az Episkint már árulja a L'Oréal, amely valószínűleg sikeres lesz, hiszen az Európai Unióban egyébként is betiltják a kozmetikai célú állatkísérleteket 2009-től, így a cégeknek más megoldást kell találniuk.

Hiába az Episkin, ennek használatától még nem állnak le az állatkísérletek, mivel a növényvédő- és rovarölőszereket, a gyógyszereket és az élelmiszereket továbbra is csak ilyen vizsgálatok elvégzése után lehet majd bevezetni a piacra.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Nem tiltani, hanem tanítani kell az iskolában az AI-használatot

Nem tiltani, hanem tanítani kell az iskolában az AI-használatot

A mesterséges intelligencia korszakának hajnalán az egész oktatási rendszer célja és eszközrendszere megérett egy jelentősebb újragondolásra - mondta a Pénzcentrumnak adott interjújában Balogh Petya, a Cápák között angyalbefektetője. Mint mondta, manapság a sikeres karrierhez nem lexikális tudásra van szükség, hanem kreatív és hatékony problémamegoldásra, ezt viszont szerinte nem tanítják a magyar iskolákban. Az STRT Holding vezérigazgatójával arról is beszélgettünk, mennyire könnyű vagy nehéz 2024-ben fiatalnak, kezdő vállalkozónak lenni Magyarországon, és kiderült, az RTL Cápája mit gondol arról, hogy manapság egyre több az influencer-vállalkozó. Arról pedig már a május 9-i GEN Z Fest 2024-en fog beszélgetni, hogy szerinte bátorság vagy értelmetlen hősködés-e manapság fiatalon vállalkozni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×