eur:
404.08
usd:
352.44
bux:
97103.58
2025. június 23. hétfő Zoltán
Nyitókép: Facebook/Dinamo Bucuresti

Dénes Ferenc a korábbi Barcelona-játékos bukaresti botrányáról: korrupciós ügy is lehet a háttérben

A sportközgazdász azt mondta az InfoRádióban, hogy a Dinamo menedzsmentje számára rögtön világossá kellett volna válnia, hogy Edgar Iét vagy az ikertestvérét szerződtetik. Hozzátette: az nem lehet mentség, hogy senki sem látta őt élőben játszani, mert a különböző protokolláris eljárások alatt mindent ki lehet szűrni az adott futballistával kapcsolatban.

A gyanú szerint a bissau-guineai származású Edgar Ié helyett több mérkőzésen is az ikertestvére, Edelino Ié léphetett pályára a bukaresti Dinamo labdarúgócsapatában, miközben a román klub februárban a Barcelona korábbi játékosát szerződtette. A furcsa esetre Daniel Sendre újságíró hívta fel a figyelmet, aki arról számolt be, hogy a Dinamo vezetői nagyon meglepődtek, amikor szembesültek Edgar Ié angoltudásának hiányával. A 30 esztendős futballista csak portugál nyelven kommunikált, annak ellenére, hogy korábban Spanyolországban, Franciaországban, Törökországban és Hollandiában is futballozott.

A csalással kapcsolatos gyanút csak még inkább megerősítette az a szituáció, amikor kérték a játékostól, hogy mutassa be a jogosítványát, de ő erre nem volt hajlandó.

Edgar Ié (vagy az ikertestvére) február óta öt bajnoki mérkőzésen szerepelt a bennmaradásért küzdő Dinamóban. Edelino Ié korábban Portugáliában és Litvániában is játszott, a lisszaboni Sporting és a Braga B-csapatában is megfordult.

A botrány akár a Dinamo élvonalbeli tagságába is kerülhet, mivel ha bebizonyosodik a csalás, a Román Labdarúgó-szövetség

elveheti azt a nyolc pontot, amelyet a csapat szerzett az érintett öt bajnokin, amelyen a gyanú szerint Edelino Ié játszhatott.

„Ilyen helyzetre nincs megszabott büntetés. Törvényes módon DNS-vizsgálattal lehet megállapítani, hogy tényleg a megfelelő játékos lépett-e pályára, de még ha igazolná is a teszt, hogy az ikertestvér játszott, akkor sem bizonyítható, hogy a Dinamo szándékos csalást követett el” – idéz a Marca egy forrást a román szövetségtől.

Dénes Ferenc szerint két alapeset lehetséges. Az egyik, hogy a bukaresti klub pontosan tudta, hogy nem Edgar Iét, hanem az ikertestvérét igazolta le, ebben az esetben valamilyen korrupciós ügy húzódhat meg a háttérben. A másik lehetőség, hogy tényleg figyelmetlenek voltak a Dinamo vezetői, ami viszont annak lenne a bizonyítéka, hogy alkalmatlan a feladata ellátására az a menedzsment, amely az átigazolást nyélbe ütötte. „Ha utóbbi történt, akkor az eset leírása alapján rögtön világossá kellett volna válnia, hogy nem az a játékos érkezett meg, akit alapvetően szerződtetni akartak” – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász.

Mint fogalmazott, maga az eljárásmód a protokoll szempontjából nem tekinthető különlegesnek, az egyes kluboknak kiterjedt játékosmegfigyelő-hálózatuk és óriási adatbázisuk van, egyre ritkább, hogy a futballisták próbajátékon vesznek részt. Az elmúlt években sokat változott az analitika a játékosok kiválasztását illetően, így

egyáltalán nem szokatlan, hogy „kvázi látatlanban kerül egy futballista egy csapathoz”.

Dénes Ferenc úgy véli, jelen esetben nem lehet hibáztatni a Dinamo vezetőedzőjét, Zeljko Kopicot, ugyanis nem az ő feladata az új játékosok felkutatása és szerződtetése, külön stábokat állítanak fel erre a legprofibb kluboknál.

Ugyanakkor megjegyezte: középcsapatoknál azért előfordulhat, hogy „a sok bába közt elvész a gyerek”. Akkor történhet ilyen eset, amikor a scoutok, a menedzsment és az edző egyszerre foglalkoznak az átigazolásokkal, és „egyszerűen átsiklik a rendszeren” valamilyen probléma vagy szabálytalan eljárási mód. Dénes Ferenc szerint a mai világban erre a legtöbb helyen nagyon odafigyelnek, véletlenül vagy éppenhogy szánt szándékkal történhet csak ilyesmi. Kisebb csapatoknál természetesen más a helyzet, hiszen nekik nincs lehetőségük minden egyes területre külön stábot felállítani, a Dinamo azonban egy nagy hagyományokkal rendelkező, 18-szoros román bajnok és 13-szoros kupagyőztes klub.

Sokat sejtet, hogy a román szövetség kezdett el vizsgálódni

Dénes Ferenc elmondta: előfordulhat, hogy a Dinamo menedzsmentje „hanyagságból, nemtörődömségből nem ellenőrizte le megfelelően” a bissau-guineai játékos papírjait. Nagy felelőssége lehet annak a kijelölt stábtagnak, aki találkozott vagy szóban megegyezett vele, illetve annak, aki adott esetben játékosügynök közreműködésével kiszúrta az adatbázisból Edgar Iét vagy az ikertestvérét. Hangsúlyozta:

jelen körülmények között „az nem mentség, hogy élőben senki sem látta őt játszani”.

A sportközgazdász kiemelte, a kiszemelt vagy szerződtetett játékosok szinte mindenhol komoly protokolláris eljárásokon mennek keresztül és tüzetes orvosi vizsgálaton vesznek részt, mielőtt beléphetnek új csapatuk öltözőjébe, ezért is nagyon furcsa a mostani ügy. Azért van szükség profi, felkészült stábokra és tiszta eljárásmenetre, hogy „ne zsákbamacskát vegyenek”.

„Éppen ezért merülhet fel bennünk a gyanú, hogy itt most nem egy véletlenszerű problémáról van szó. Sokat sejtető fejlemény az is, hogy a Román Labdarúgó-szövetség kezdett el vizsgálódni az ügyben, ami a racionalitásokat figyelembe véve arra utalhat, hogy nem véletlen csere történt ebben az esetben” – összegzett a sportközgazdász.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Csicsmann László: azzal számolok, hogy a Közel-Kelet napról napra az eszkaláció egyre erőteljesebb szintjére lép

Csicsmann László: azzal számolok, hogy a Közel-Kelet napról napra az eszkaláció egyre erőteljesebb szintjére lép

Eszkalációs spirálban vagyunk, ami fokozódik. Irán láthatóan fenyegetőzik és reagál, és ez alapvetően akár újabb amerikai támadást generálhat – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csicsmann László, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára. A Közel-Kelet szakértő beszélt az Irán elleni amerikai támadás hatásairól, a destabilizációról, a régió helyzetéről és az Európai Unió szerepéről is.

Aszódi Attila: az amerikaiak is jól tudják, hogy működő iráni atomerőmű megtámadása katasztrófához vezetne

Hatvan százalékos urándúsítás semmiképpen nem indokolt egy polgári programban, atomerőműhöz nem szükséges ilyen magas dúsítás, így arra lehet következtetni, hogy a perzsa állam fegyver-előállítás céljából kezdeményezte az eljárást – mondta az InfoRádióban a Budapesti Műszaki Egyetem Természettudományi Karának dékánja. A nukleáris biztonsági szakértő hozzátette: most még nem lehet tudni, hogy az iráni urándúsító létesítményeken túl maguk a dúsított uránkészletek is sérülést szenvedtek-e az amerikai támadásokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×