eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
A férfi kalapácsvetésben 2012. augusztus 5-én első helyet szerzett Pars Krisztián mutatja aranyérmét a 2012-es londoni nyári olimpián az Olimpiai Stadionban rendezett díjátadón 2012. augusztus 6-án.
Nyitókép: Kollányi Péter

Nagy dobásra készül ötödik olimpiáján Pars Krisztián

Az olimpiai bajnok kalapácsvető nemrégiben térdműtéten esett át, és csak három hét múlva kezdheti el az alapozó edzéseket, de nagy tervei vannak Tokióra.

London olimpiai bajnoka éppen egy térdműtét után lábadozik, mint az InfoRádióban elmondta, még két hét rehabilitációs edzés és gyógytorna vár rá, utána már óvatosan terhelheti a lábát, és ha minden jól alakul, akkor decemberben az edzéseket is elkezdheti. Hat hetet kellett kihagynia a Szombathelyi Dobó SC 38 éves kalapácsvetőjének, ezért még nem tudja, milyen a fizikai állapota, egyelőre azt várja, hogy elkezdhesse az erőnléti és a dobóedzéseket.

Először a bal térdét műtötték meg, de emiatt átterhelt a jobb térdére, és a húsz év élsport után ez nem tett jót: lepattant egy porc, műtéti úton kellett eltávolítani, ezért volt most a hosszabb kihagyás. Minimális fájdalmai még vannak, de a műtét előtti nagy fájdalmak megszűntek – mondta Pars Krisztián.

Érdekes módon

a járványhelyzet nem zavarta volna meg a felkészülését, mert mint fogalmazott, speciális helyzetben vannak, mert Szombathelyen külön pályájuk van, saját dobókörrel, súlyemelő- és edzőteremmel.

"Minden egyes szabályt betartva kint voltunk a pályán, nem kellett otthon, a lakásban edzeni. Azért próbáltam külön edzeni a többiektől, hogy véletlenül se kapjam el a fertőzést a fiatalabbaktól" – mondta a kétéves doppingeltiltás után visszatérő atléta, aki a nyáron inkább a fájós térde zavart, de így nem volt akkora tétje az edzéseknek, hogy nem kellett dobókörbe állni, és megmutatni a világnak, hogy mire képes még. Így könnyebb volt átvészelni ezt a helyzetet.

Hetvenszázalékos szintre tudott visszakapaszkodni a műtétig, három hónapos munka kevés volt a csúcsformához, de úgy véli, ha hozzá lehet tenni még három hónapot, az legalább kétméteres javulást jelenthet, és azzal már ott lehet a világ élmezőnyében.

"Az már más kérdés, hogyan bírja a szervezetem mert

38 évesen már nem olyan az állóképesség és a rehabilitáció, mint fiatalabban.

Ez most fog kiderülni, hogy a következő egy-másfél évben milyen regenerációs ütemre leszek képes, ezen sok fog múlni" – mondta Pars Krisztián, és ebből az is kiderül, hogy közel a negyvenhez sem akar leállni, ott akar lenni a 2021-re halasztott tokiói olimpián.

"A célom a tokiói olimpián a legjobb nyolc közé kerülés – mondta a 2012-es olimpiai bajnok –, ehhez legalább 77-78 métert kell dobni, ez a minimális elvárás magammal szemben. Ha minden jól sikerül, nem jön közbe sérülés, akkor nem teszek le arról, hogy a 79 méter is meglehet, amivel már a legjobb négy közé is be lehet kerülni. De az ötödik olimpián is döntőbe kerülni már fantasztikus dolog lenne."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×