eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Csúcs, ami Koppenhágában történt

Csúcs, ami Koppenhágában történt

Két magyar országos csúcs is megdőlt az úszók koppenhágai rövidpályás Európa-bajnokságának pénteki előfutamaiban, ahonnan négyen is egyből döntőbe jutottak, akárcsak a női 4x50-es gyorsváltó.

A magyarok közül elsőként Sebestyén Dalma ugrott medencébe, 100 méter mellen 1:08.13 perces eredménye a 34. helyre volt jó.

Férfi 50 méter gyorson népes, 79 fős mezőny gyűlt össze, a három magyar közül Lobanovszkij Maximnak sikerült a továbbjutás, ráadásul nem is akármilyen körülmények között. A 21 éves győri versenyző kétszer kellett úsznia, mivel századra azonos ideje (21.60) volt török riválisával, a délelőtti program végén aztán 21.18 másodperces országos csúcsot repesztett, Takács Krisztián 2009-es rekordját átadva a múltnak. Ebben a számban Takács Krisztián (21.78) a 25., Gyárfás Bence (21.98) pedig a 40. lett.

Női 200 méter háton, ahogyan az eddigi számaiban is, Hosszú Katinka címvédőként és toronymagas favoritként állt rajthoz. A szám világcsúcstartója egy könnyed, 2:04.33 perces idővel a harmadik, míg Burián egyéni legjobbját (2:06.40) 2:04.93 alaposan megjavítva az ötödik helyen jutott az esti döntőbe.

Férfi 100 méter mellen Horváth Dávid 58.73 a 20., míg az egyaránt egyéni csúcsot úszó Szöllősi Martin (59.53) a 32., Dudás Dániel (1:01.03) pedig a 47. lett.

Ugyan 200 méter pillangón is nevezett, Hosszú Katinka végül visszalépett, így ketten, Szilágyi Liliána és Kapás Boglárka képviselte a magyar színeket, előbbi a negyedik (2:07.07), utóbbi pedig a nyolcadik idővel (2:08.01) jutott a döntőbe.

Férfi 200 méter vegyesen a 400 méteren győztes Bernek Péter teljesített a legjobban a magyarok közül, de a 17. helyével (1:56.94 p) ő is messze volt a nyolcas döntőtől, Dudás Dániel a 19. (1:57.06), Grátz Benjámin a 20. (1:57.48), Földházi Dávid pedig a 21. (1:57.57) lett.

A Gyurinovics Fanni, Bordás Beatrix, Verrasztó Evelyn, Szilágyi Liliána összeállítású 4x50 méteres gyorsváltó 1:39.91 országos csúccsal a nyolcadik helyen döntős.

Nyilatkozatok:

Lobanovszkij Maxim: "Nagyon örülök, ez nagy egyéni csúcs. Ennek ellenére úgy érzem, a döntőbe kerüléshez 21 másodperc alá kell menni, de megpróbálom."

Hosszú Katinka: "A harmadik nap délelőttjén nem mondom, hogy nagyon kellemesen éreztem magamat a vízben, de amikor jön a döntő, általában már friss vagyok. Remélem, ma délután is ez lesz."

Burián Kata: "Így is egészen jól úszom, szóval nem panaszkodom, örülök neki! Nem vagyok százszázalékos, mert levegőt szinte egyáltalán nem kapok futam közben. Éppen ezért a fordulókat és a delfinezést direkt nem a megszokottak szerint csináltam, féltem, hogy nem fogom bírni tüdővel" - mondta az Egri Úszó Klub sportolója, aki csütörtökön enni is alig tudott a fájdalomtól, miután a hideg víz és a hideg uszodai levegő miatt alaposan megfázott.

Hosszú Katinka: "Mivel szerencsére sok számban ott tudok lenni a dobogó környékén, általában úgy állunk hozzá egy világversenyhez, hogy van A, B, C, és D tervünk, és a program előrehaladtával döntjük el, mi a fontosabb" Mint kifejtette, péntek délután 100 vegyesen és 200 háton is döntőt úszik, három finálé pedig már sok lett volna.

Szilágyi Liliána: Nem egészen úgy úszott, ahogyan tervezte, de örült a továbbjutásnak. "Délután mindenképpen szeretném megjavítani a legjobb időmet, mert jó formában érzem magamat."

Dudás Dániel: "A 100 mellre azért neveztek be, hogy a 200 vegyes előtt legyen valami, amivel megkezdem a napot. Szerencsére jól is sikerült, nyolctizedet javítottam az egyéni legjobbamon."

Szilágyi Liliána: "Mindannyian izgultunk, nem számítottunk döntőbe jutásra, mert erős a mezőny. Nagyon friss a csapatunk, hiszen Bordás Bea nemrég tért vissza, de nagyon jó a váltónk és még sok lehetőség van benne, délután még jobbak leszünk."

Az esti program 17 órától:

  • férfi 50 m gyors elődöntő (Lobanovszkij Maxim)
  • női 100 m gyors DÖNTŐ
  • férfi 100 m mell elődöntő
  • női 200 m hát DÖNTŐ (Burián Kata, Hosszú Katinka)
  • férfi 200 m vegyes DÖNTŐ
  • női 200 m pillangó DÖNTŐ (Kapás Boglárka, Szilágyi Liliána)
  • női 100 m mell elődöntő
  • férfi 100 m hát DÖNTŐ
  • női 100 m vegyes DÖNTŐ (Hosszú Katinka, Verrasztó Evelyn)
  • férfi 1500 m gyors DÖNTŐ
  • női 50 m gyors DÖNTŐ
  • női 4x50 gyorsváltó DÖNTŐ (Magyarország)
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×