Beindult a fesztiválélet, ami óriási pozitívum, sajnos azonban sok az áldozat – fogalmazott az InfoRádiónak Márta István, a Magyar Fesztiválszövetség elnöke. A szakember szerint jellemzően azok a fesztiválok maradnak el, amelyek esetében nem elégséges egy-két hónap a marketingkommunikációra vagy a megszervezésre, azzal együtt, hogy többen kivártak, felkészülve több variációra.
Márta István szerint
a bizonytalansági faktort a közönség jelenti,
hogy mennyire szokott el a fesztiváloktól, mennyire van pénze jegyet vásárolni, hogy inkább a kényelmes tévézést, internetezést választja-e, vagy inkább közösségi találkozóra vágyik. Az elővételek mindenesetre gyöngébbek, mint az előző években voltak, de ez várható volt. A szövetség elnöke érdekességként jegyezte meg, hogy két nagyobb szabadtéri rendezvény igazgatója is arról számolt be, hogy a meghirdetett előadások előtt két-három nappal lendül föl rettentően a jegyvételi kedv.
A megrendezett események zömét az úgynevezett ifjúsági vagy rockfesztiválok adják, mint például a két Fishing on Orfű – a MiniFishingre már június közepén sor került – vagy a Bánki-tó Fesztivál, de gasztrokulturális fesztiválból sem lesz hiány. A járványügyi lazítások után nagyon hamar magára talált a fesztiválélet, lehet hogy még 90-80 százalékos sem lesz a közönségarány, de mindenféleképpen elkezdődött egy nagyon pozitív folyamat – ismételte meg Márta István.
Ami a szabályokat illeti, a fesztiválszövetség elnöke kiemelte:
egyedül a zenzés-táncos rendezvényekre kell oltási igazolvány,
tehát például a színházi fesztiválokon, ahol helyre szóló jegyek vannak, illetve egyéb kulturális rendezvények esetében már nem előírás, amit nagyon nagy segítségnek tart. Márta István szerint elképzelhető, a szerényebb előfoglaláshoz az is hozzájárulhatott, hogy a nézőközönség jelentős része nem rendelkezett védettségi igazolással.
A Magyar Fesztiválszövetség mint a legnagyobb magyar hazai szakmai szervezet a pandémia kezdete óta három felmérést is készített, a lazítások okán pedig folyamatban van egy negyedik is, elsősorban arról, hogyan prognosztizálják a jövőjüket a fesztiválszervezetők. Az elnök szerint az érintettek nagy segítségnek tartanák a kulturális áfa 5 százalékra csökkentését, illetve a pályázatok mielőbbi elbírását.