eur:
411.19
usd:
392.91
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Jacob Lawrence Struggle: From the History of the American People című sorozatának egyik darabja – forrás: metmuseum.org
Nyitókép: Jacob Lawrence Struggle: From the History of the American People című sorozatának egyik darabja – forrás: metmuseum.org

Szólt a látogató, hogy a szomszédja falán lóg a Met hiányzó festménye

Jacob Lawrence harmincfestményes sorozatából öt nem volt fellelhető. A kiállítás egyik látogatója úgy gondolta, nem messze a múzeumtól a szomszédja falán lóg az egyik hiányzó kép. Igaza volt.

Hatvan éve eltűnt festményt ismert fel szomszédai nappalijában a New York-i Metropolitan Múzeum (Met) egyik látogatója.

A kép Jacob Lawrence (1917–2000) amerikai művész alkotása, aki az 1950-es évek polgárjogi mozgalmai idején 30 festményt készített a Struggle: From the History of the American People című sorozata keretében. A képeket, melyek közül az évtizedek során öt szem elől tűnt, a Met most kiállította, üresen hagyva a helyét a hiányzó daraboknak.

Az egyik látogatónak a kiállítás megtekintésekor azonnal eszébe jutott az Upper West Side-on, a Mettől nem messze élő szomszédai lakásában látott festmény,

amelyről tudta, hogy Lawrence alkotása, és gyanította, hogy az egyik hiányzó darab lehet. Hazaérve bátorította a szomszédokat, hogy vegyék fel a kapcsolatot a múzeummal.

A Struggle-sorozat 16. számú képét, amely egy 1786-os massachusettsi felkelést ábrázol, az idős pár 1960-ban vásárolta meg csekély összegért egy helyi jótékonysági aukción. Elmondásuk szerint nem tudtak arról, milyen művészettörténeti jelentőségű képet vásároltak.

"A barátnőnk látta a kiállítást és azt mondta:

van egy fehér folt a falon, és úgy gondolom, a te képed tartozik oda"

– mondta a tulajdonos a New York Times című lapnak.

"Úgy éreztem, tartozom azzal a művésznek és a Metnek is, hogy megengedem, hogy kiállítsák a festményt. A kép hatvan éve lóg a nappalimban" – tette hozzá. A nő 27 évesen vásárolta meg az elveszettnek hitt alkotást a férjével.

A múzeum megerősítette, hogy Lawrence eredeti alkotásáról van szó.

"A modern művészeti világban ritkaság egy ilyen jelentőségű felfedezés. És nagyon izgalmas, hogy egy helyi látogatónak köszönhető" – mondta Max Hollein, a Met igazgatója.

A Struggle-sorozatot elsőként 1956-ban mutatták be együtt egy New York-i galériában, majd 1958-ben még egyszer ugyanott, azóta nem voltak láthatók együtt, sorozatként.

Az idei kiállítás szervezésének idején öt kép holléte volt ismeretlen, közül kettőnek, köztük a most előkerültnek, csak a címét ismerték a több mint hatvan évvel ezelőtti kiállítások katalógusa alapján. A 16-os, There are combustibles in every State, which a spark might set fire to. Washington, 26 December 1786 című panelt például csak egy üres képkeret képviselte a Met kiállításán.

A látogató szemfülességének köszönhetően előkerült festmény november elejéig a Met tárlatán látható kiemelt körülmények közt, majd vándorkiállításra indul a sorozat többi részével együtt.
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a bérmegállapodásról: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a bérmegállapodásról: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

A magyar startupok sikerét és az innovatív ötletek kibontakozását számos tényező akadályozhatja Magyarországon. Ide tartozik a szabályozási környezet, a befektetők alacsony kockázatvállalási hajlandósága, vagy a pénzügyi eszközök szűkössége. A Nemzeti Innovációs Ügynökség ezeknek a gátaknak a lebontásán dolgozik, aminek az eredménye nem csak egy kiterjedtebb magyar startup ökoszisztéma lehet, de az is hogy a magyar ötletek „láthatóvá válnak” a nemzetközi porondon. Erről kérdeztük Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×