Infostart.hu
eur:
349.3
usd:
301.11
bux:
138150
2026. június 16. kedd Jusztin
Egy ember a kezével jelzi, hogy nem kér több italt a poharába.
Nyitókép: Unsplash

Nincs több italozás éjszaka Varsóban

A város bizonyos részeiben már hónapokkal ezelőtt bevezették a részleges éjszakai alkoholtilalmat, aminek köszönhetően kimutathatóan csökkent a bűnözés. Máshol azonban pont az ellenkezője volt tapasztalható.

Varsóban hétfőtől hatályba lép a részleges éjszakai alkoholárusítási tilalom, melynek értelmében 22:00 és 6:00 között tilos szeszes italokat értékesíteni a boltokban és a benzinkutakon.

Az intézkedés nem vonatkozik az éttermekre és a varsói Chopin repülőtér vámmentes zónájában működő üzletekre sem.

A részleges prohibíció bevezetését a Miénk a Város (Miasto Jest Nasze) nevű varsói civil közhasznú szervezet kezdeményezte. Rafal Trzaskowski varsói főpolgármester eredetileg ellenezte a kezdeményezést, márciusban azonban a fővárosi közgyűlés jóváhagyta.

A szesztilalmat Varsó két negyedében, köztük a belvárosban kísérleti jelleggel már tavaly novembertől bevezették.

A varsói rendőr-főkapitányság adatai szerint novembertől januárig a két említett negyedben évi összehasonlításban 37 százalékkal alacsonyabb volt a bűnözés, amely viszont egyidejűleg a szomszédos, a szesztilalom alá nem vont városrészekben megnőtt.

A főpolgármesteri hivatal megrendelésére januárban végzett telefonos felmérés szerint a varsóiak 58 százaléka támogatja, 27 százalékuk viszont ellenzi az intézkedést.

Az alkoholárusítás éjszakai tilalmát 2018 óta már több mint 200 lengyelországi helységben bevezették, köztük Krakkó és Gdansk városában, valamint Poznan, Wroclaw, Rzeszów és Katowice belvárosában is.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: „szégyelljék magukat!” – sürgősséggel tárgyalja az Országgyűlés a korrupcióellenes törvénycsomagot

Magyar Péter: „szégyelljék magukat!” – sürgősséggel tárgyalja az Országgyűlés a korrupcióellenes törvénycsomagot

Sürgős tárgyalásba vette az Országgyűlés az európai uniós forrásokhoz való hozzáféréshez szükséges 110 oldalas törvénymódosító javaslatot. A Fidesz és a KDNP nemmel szavazott, Magyar Péter miniszterelnök szerint az ellenzék nem akarja, hogy Magyarország hozzájusson a 6000 milliárd forintos uniós forrásokhoz. Görög Márta igazságügyi miniszter, az előterjesztő hangsúlyozta: Magyarország nem elveszíteni akarja az uniós forrásokat, hanem hazahozni és felhasználni, és nem új feltételeket teljesítenek, hanem 2022 óta ismert kötelezettségeket
Fundamenta-vezér: Az önerő lett a kulcskérdés a lakáspiacon

Fundamenta-vezér: Az önerő lett a kulcskérdés a lakáspiacon

Az elmúlt egy-másfél évben nagyot fordult a hazai lakáspiac: előbb az állampapírokból kiáramló pénzek mozgatták meg a befektetési célú vásárlásokat, majd az Otthon Start Program adott új lendületet a finanszírozásnak. A Fundamenta-Lakáskassza Zrt. szerint a jelenlegi időszakban az eladók, a vevők és a finanszírozók egyaránt megtalálhatták a számításaikat, ugyanakkor egyre világosabban látszik: önerő és tudatos pénzügyi felkészülés nélkül ma már jóval nehezebb belépni a lakáspiacra. Morafcsik Lászlóval, a Fundamenta vezérigazgatójával beszélgettünk a magyar lakáspiac aktuális folyamatairól, az Otthon Start Program hatásairól, valamint a lakástakarékok szerepéről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×