eur:
400.97
usd:
345.54
bux:
97921.99
2025. június 25. szerda Vilmos
Munkagéppel dolgoznak a Korond-pataknál a Só-szorosnak azon a részén 2025. június 8-án, ahol a parajdi sóbányába a múlt hónapban betört a víz. A parajdi sóbányát május 6-án zárta le a katasztrófavédelem, miután a heves esőzések nyomán a Korond-patak vize betört a tárnákba. A víz néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részlegét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is.
Nyitókép: MTI/Veres Nándor

Két új gát épült Parajdon, ahol már nem számítanak nagy beomlásra

Már több eredménye is van a nemzetközi szakértői csoport munkájának a vízzel megtelt parajdi sóbányánál.

Legroszabb esetben is csak részleges beomlás várható a parajdi sóbányánál a szakértők szerint – derül ki Hargita Megye Prefektusi Hivatalának hétfői közleményéből. Mint írták, a romániai és külföldi szakértőkből álló csoport javaslatára új, modern technológiával akarják majd megoldani a Korond-patak medrének vízszigetelését, de erről részleteket egyelőre nem közöltek, csak annyit, hogy az eddig elképzelt megoldások kombinációjáról lenne szó.

Szombaton és vasárnap két új gátat építettek Parajdon, amelyekkel lassítják a patak vizét, de ez csak ideiglenes megoldás, később szükség lesz a Korond-patak medrének végleges szabályozására. A szakértők a hétfői közlés szerin megállapították, hogy az új gátak hatékonyak, ugyanakkor

a bánya vízszintjének 30-40 centiméteres emelkedése igazolta, hogy közvetlen kapcsolat van a bánya és a patak között.

Dolgoznak egy megvalósíthatósági tanulmányon is, amiben az árvizek megelőzéséről tárgyalnak – írta a Székelyhon.

Vasárnap este két új beszakadás jelent meg, másik kettő egybeszakadt és további három megnagyobbodott. Kiderült viszont az is, hogy az elmúlt napokban történt esőzések nem okoztak további problémákat, így nem kerültek nagyobb veszélybe a lakók.

Az operatív gyűlésen elhangzott, hogy a legrosszabb forgatókönyv szerint sem kell már arra számítani, hogy egyszerre omlik be a bánya födémje, ezért nem indokolt a veszélyzóna kiterjesztése. A továbbiakban csak részleges omlásokra lehet számítani, amely olyan környezeti hatásokkal járhat, mint például a Korond-patak sótartalmának növekedése.

A szakértők nyomatékosították, hogy csak akkor költözhetnek vissza a lakók otthonaikba, ha sikerült felszerelni az új ellenőrzési rendszereket, amelyek automatikusan riasztanak probléma esetén. Ettől függetlenül 20 napig még biztosan nem költözhetnek vissza házaikba a kiköltöztetettek, csupán napközben látogathatják otthonaikat. A helyszínt a hatóságok biztosítják.

Arról is szó esett, hogy a bányából csak azt követően lehet kiszivattyúzni a vizet, hogy teljesen elterelték a Korond-patakot. Egy tavat is létre kell hozni, ahová kiszivattyúzhatják a bányában lévő vizet.

Címlapról ajánljuk
„A világűr mindenkié, a Föld pedig egyetlen” – üzent az űrből Kapu Tibor

„A világűr mindenkié, a Föld pedig egyetlen” – üzent az űrből Kapu Tibor

Megkezdte űrutazását Kapu Tibor, aki a történelmi pillanatokban rövid hangüzenetet küldött magyar nyelven.

Ők bukták a legnagyobbat az ingatlanárak emelkedése miatt

Budapesten egy kis lakást átlagosan 9 millió forinttal drágábban hirdetnek most, mint tavaly ilyenkor – derül ki a zenga.hu felmérésből. Az ingatlanhirdetési portál elemzési vezetője az InfoRádióban azt mondta, a 40-60 négyzetméteres lakások esetében óriási mértékű drágulás figyelhető meg, hiszen egy év alatt 56 millióról 73 millió forintra emelkedett az átlagár.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.25. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×