A közösségi médiában jelent meg az a döbbenetes videó, amely egy ukrán Magura V5 drón és egy orosz járőrhajó összecsapását örökítette meg. A robot olyan ügyesen manőverezett, hogy kis híján sikerült legyőzni az ellenségét.
Bár végül az oroszok kerekedtek felül, az eset rávilágított arra, hogy a tengeri hadviselés új szintre lépett. Korábban a drónokat felderítésre, vagy olyan öngyilkos küldetéskre használták, amikben a robot saját magával együtt robbantotta fel a célpontját. A legújabb, felfegyverzett drónok azonban már képesek támadni és védekezni is, vagyis ugyanúgy harcolhatnak mint egy igazi hadihajó – állapította meg az Army Recognition.
Naval Battle.
— ??? ???? ????????△ ???????? (@TheDeadDistrict) May 6, 2025
A ruSSian BK-16 high-speed
boat attempts to destroy the Ukrainian Magura V5 naval drone with an R-73 missile. pic.twitter.com/QGzc6wR1dA
A Magura V5 robot emellett a levegőből érkező fenyegetésekkel is megbirkózhat, mivel ellátták repülőgépek elleni rakétával. Az ex-szovjet R-73-as nagy manőverező képességű, infravörös vezérlésű, közellégiharc-rakétát eredetileg repülőgép-fedélzeti fegyvernek tervezték. Az ukrán mérnökök viszont a tengeri drón fegyverzetébe integrálták, és ezzel már sikerült is lelőni egy orosz Mi-8-as helikoptert.
WOW.
— Jürgen Nauditt ???? (@jurgen_nauditt) December 31, 2024
For the first time in the world, GUR destroyed a russian air target using a Magura V5 naval drone equipped with missile weapons.
During the battle in the Black Sea in the area of Cape Tarkhankut in the temporarily occupied Crimea, a russian Mi-8 helicopter was destroyed… pic.twitter.com/mMyC1ZCzit
A Magura drón legújabb, V7-es változata nagy tűzgyorsaságú géppuskát kapott, így megvédheti magát a megsemmisítésére küldött hajókkal szemben. De akár tűzcsapást is mérhet tengeri vagy part menti célpontokra. Ezzel a fejlesztéssel a robotok lényegében nagyon közel kerültek ahhoz, hogy igazi tengeri csatákat vívjanak.
A rohamtempóban fejlődő drónok segítségével Ukrajna mostanra tényleges hadiflotta nélkül is sikerrel száll szembe az oroszokkal. A tengeri robotokkal olyan súlyos veszteségeket okoztak, hogy Moszkva kénytelen volt lemondani a tengeri támadásokról, és a legértékesebb hadihajóit a Krím-félszigetről át kellett költöztetnie a Fekete-tenger keleti medencéjében lévő támaszpontokra.
Az oroszok azóta főleg gyors és fordulékony part menti őrhajókkal próbálnak harcolni az ukrán drónok ellen. A videóban szereplő BK-16 mintájú gyorsnaszádot a Kalasnyikov konszern fejlesztette ki, és először a 2015-ös szentpétervári haditengerészeti parádén mutatta be. Többcélú hajóról van szó, amely a járőrözés mellett alkalmas kisebb tengerészgyalogos egységek partra szállítására, majd ezek tűztámogatására. De utánpótlás szállítására és sebesültek kimenekítésére is megfelelő. Fegyverzetét géppuskák, valamint rakéta- és gránátvetők alkotják. A hajók ezek mellett felszerelhetők Kornet páncéltörő rakétákkal és felhasználhatóak aknamentesítő feladatokra is.

Azonban ezek a sokoldalú naszádok nem olcsók, áruk, felszereltségtől függően, 130-180 millió dollár között van (48-65 milliárd forint). Ezzel szemben a legfőbb ukrán ellenfeleik, a Magura-sorozat drónjai nagyjából negyedmillió dollárba (kb. 90 millió forintba) kerülnek. Ráadásul a robotok nemcsak sokkal olcsóbbak, hanem egyszerűbben és gyorsabban gyárthatók, ezért a pótlásuk is könnyebb feladat. Arról már nem is beszélve, hogy harc közben egyetlen ukrán katona élete vagy testi épsége sem kerül veszélybe.