Infostart.hu
eur:
393.44
usd:
344.62
bux:
121754.84
2026. március 15. vasárnap Kristóf
Hszi Csin-ping kínai elnök beszél a kormányzó Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának harmadik plénumán Pekingben 2024. július 18-án, a négynapos esemény zárónapján.
Nyitókép: MTI/EPA/Hszinhua/Hszie Huan-cse

Fontos világpolitikai poszton cserélt embert Kína

Kína szerdán leváltotta eddigi kereskedelmi főtárgyalóját, Vang Sou-vent, helyére pedig Li Csenggangot, az ország Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) akkreditált nagykövetét nevezte ki - olvasható a kínai emberi erőforrás- és társadalombiztosítási minisztérium honlapján.

Az 58 éves Li korábban, Donald Trump amerikai elnök első ciklusa idején kereskedelmiminiszter-helyettesként dolgozott. Elődje, az 59 éves Vang Sou-ven 2022 óta töltötte be a minisztérium második számú vezetői pozícióját, neve azonban már nem szerepel a hivatalos vezetői listán.

A személyi változás Hszi Csin-ping kínai államfő délkelet-ázsiai körútjával egy időben történt, amelynek célja a regionális gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok megerősítése az Egyesült Államokkal fennálló feszültségek közepette.

Li Csenggang korábban több kulcsfontosságú osztályt vezetett a kereskedelmi minisztériumban. Februárban, a WTO genfi ülésén élesen bírálta az Egyesült Államokat, amiért szerinte önkényesen vet ki vámokat kereskedelmi partnereire, köztük Kínára. A diplomata akkor arra figyelmeztetett, hogy az ilyen intézkedések "vámsokkot" idéznek elő világszerte, és sértik a nemzetközi kereskedelmi szabályokat.

A főtárgyalói pozícióban történt váltás egybeesik azzal, hogy Peking határozottabb álláspontot képvisel Washingtonnal szemben. Trump az elmúlt hetekben élesen megemelte a kínai árukra kivetett vámokat, amire válaszul Kína is emelte bizonyos amerikai termékek tarifáit. Peking egyelőre nem kezdeményezett újabb egyeztetéseket, jelezve, hogy kölcsönös tiszteletre és egyenrangúságra van szükség.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: ebben a felfordult világban is megőrizzük Magyarországot a biztonság és a nyugalom szigetének!
március 15.

Orbán Viktor: ebben a felfordult világban is megőrizzük Magyarországot a biztonság és a nyugalom szigetének!

„Mi itt vagyunk, akkor is, ha az égből százszámra potyognak a brüsszeli ejtőernyősök, majd összegyűjtjük őket. Magyarország egy ezeréves állam, nem nekik való vidék” – a Kossuth téri állami megemlékezésen mondott beszédet a miniszterelnök a Békemenetről érkezett sokaság előtt. Azt is mondta, biztosan tudja: ukrán földre fognak lépni a nyugati katonák, „ez az, amitől meg kell védeni magunkat, ilyen körülmények között is vállalom, hogy megőrizzük Magyarországot a biztonság és a nyugalom szigetének”. Szerinte április 12. választása: „én vagy Zelenszkij”.
inforadio
ARÉNA
2026.03.16. hétfő, 18:00
Nacsa Lőrinc
a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×