eur:
407.99
usd:
371.55
bux:
82427.91
2025. április 7. hétfő Herman
Aszaad Haszan es-Sibani szíriai külügyminiszter beszél az iraki hivatali partnerével, Fuád Husszeinnel tartott sajtóértekezleten a megbeszélésüket követően Bagdadban 2025. március 14-én, egy nappal azután, hogy Ahmed es-Saraa, Szíria átmeneti elnöke aláírta az újonnan kidolgozott ideiglenes szíriai alkotmányt.
Nyitókép: MTI/AP/Hadi Mizban

Szokatlan kormány alakult Szíriában

Ahmed es-Saraa ideiglenes szíriai elnök szombat este bejelentette egy új, miniszterelnök nélküli kormány megalakulását, amelyben egy nő is helyet kap.

Ahmed es-Saraa, aki december 8-án egy iszlamista koalíció élén vette át a hatalmat, a kormányt bejelentő ünnepségen mondott beszédében megerősítette, hogy „erős és stabil államot kíván kiépíteni”.

A 23 miniszter az elnöki palotában tartott, a televízió által közvetített ünnepségen tette le esküjét.

Aszad al-Saibani külügyminiszter és Marhaf Abu Kaszra védelmi miniszter megtartja tisztségét a kormányban. Az általános hírszerzés vezetőjét, Anasz Hattábot belügyminiszterré nevezték ki. A napi ügyeket Bassár el-Aszad államfő bukása óta irányító miniszteri csapat élén álló Mohamed el-Basír energiaügyi miniszter lesz. Hind Kabavat keresztény nőt nevezték ki szociális és munkaügyi miniszternek. A testületben legalább egy drúz, egy kurd és egy alavita miniszter is helyet kapott.

Az eredetileg március 1-jére tervezett bejelentés egy olyan időszakban történik, amikor a nemzetközi közösség egy átfogó átmenetet sürget Szíriában.

Az új hatóságok arra törekszenek, hogy újraegyesítsék és újjáépítsék Szíriát, amelyet a több mint tizenhárom éve tartó polgárháború térdre kényszerített. A januárban ideiglenes elnökké kikiáltott Ahmed es-Saraának a közel 14 évig tartó polgárháborút követő ötéves átmeneti időszakot kell levezényelnie. Csak ezt követően lehet választásokat tartani egy új alkotmány alapján.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Európa és Oroszország fegyverkezése: a minőség, a pénz és az idő is különbség

2024-ben mintegy háromszorosát költötték az európai NATO-tagállamok védelmi kiadásokra, mint Oroszország - olvasható az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány összeállításában. Horváth Sebestyén, az alapítvány elemzője kiemelte: azt is érdemes áttekinteni, mekkora különbség van az orosz és az európai fegyverek gyártási költségei között.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.07. hétfő, 18:00
Noszek Péter
a Nestlé Hungária ügyvezető igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×