Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 17. szombat Antal, Antónia
Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter a Világgazdasági Fórum 55. davosi találkozójának egyik pódiumbeszélgetésén 2025. január 22-én. Az idei tanácskozást január 20. és 24. között rendezik a svájci városban.
Nyitókép: MTI/EPA-KEYSTONE/Michael Buholzer

Kijev feltételek nélküli tűzszünetet akar - közölte az ukrán külügyminiszter

Andrij Szibiha egy ukrán hírportálnak nyilatkozva arra emlékeztetett, hogy Oroszország még nem adott hivatalos választ a 30 napos tűzszünetről szóló amerikai javaslatra, amelybe Ukrajna már beleegyezett. , Kijev viszont mindenképpen abból indul ki, hogy Oroszország nem támaszthat a fegyvernyugvás életbe léptetéséhez további feltételeket - jelentette ki ukrán külügyminiszter az RBK-Ukrajina hírportálnak adott, hétfőn megjelent interjújában.

Mint mondta, Kijev ragaszkodik ahhoz, hogy Moszkva ne támasszon feltételeket a efgyvernyugváshoz. Az ukrán külügyminiszter az RBK-Ukrajina hírportálnak adott interjújában arra hívta fel a figyelmet, hogy Ukrajna már elfogadta az amerikai fél javaslatát, és szerinte az orosz félnek is ezt kellene tennie.

Szibiha kiemelte, hogy hatékony mechanizmust kell biztosítani a fegyverszünet betartásának objektív ellenőrzésére, ehhez pedig biztosítani kell a "nemzetközi összetevőt". "Valóban szükségünk van egy hatékony mechanizmusra a tűzszünet betartásának objektív ellenőrzésére. Biztosan kell, hogy legyen nemzetközi összetevője is. Az a kérdés, hogy ki végezhet ilyen ellenőrzést, mert természetesen van ennek egy nemzeti komponense is, azaz nem lehet belőle Ukrajnát kihagyni, hiszen ez a mi területünkön történik.

Ukrajna szerepe tehát meghatározó a fegyverszünet betartásának felügyeletében" - fejtette ki a miniszter.

Szibiha rámutatott, hogy a fegyverszünet ellenőrzése általában az ENSZ és az EBESZ égisze alatt zajlik, de tekintettel Ukrajna 2014-2022 közötti negatív tapasztalataira, gondosan meg kell vitatni egy ilyenfajta nemzetközi ellenőrzés megvalósíthatóságát a mostani ideiglenes fegyverszünet esetében. "Európai kollégáinkkal és az amerikai féllel is meg kell vitatni ezt a témát, és most éppen ilyen konzultációkat folytatunk" - fűzte hozzá Szibiha.

A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a tűzszünet életbe lépéséhez önmagukban a megállapodások nem elegendőek, mivel Ukrajna a korább tűzszünetek időszakaiban már szembesült orosz provokációkkal. "A keserű tapasztalataink, amelyeket a minszki folyamat részeként kötött legalább 25 tűzszünet alatt szereztünk, azt mutatják, hogy a fegyvernyugvás felügyelete valóban kihívás. Számítanunk kell provokációkra az orosz fél részéről" - fogalmazott. Hozzátette: Ukrajna nem egyszer tapasztalta, hogy

"az oroszok nem tartják be a megállapodásaikat, és az a gyakorlatuk, hogy azonnal megszegik a tűzszünetet".

Szibiha azt is hangsúlyozta, hogy most kizárólag ideiglenes fegyvernyugvásról van szó. "Semmiképpen sincs szó befagyott konfliktusról, hanem egy 30 napos ideiglenes fegyverszünetről, miként az amerikai delegációval közös nyilatkozatunkban is leszögeztük" - emelte ki az ukrán külügyminiszter.

Címlapról ajánljuk

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Az elmúlt napokban a geopolitikai események voltak a befektetők fókuszában, Grönland kérdése továbbra is a terítéken van, miután tegnap este európai katonák érkeztek a szigetre, Trump pedig továbbra sem állt el annak megszerzésétől. Az ázsiai tőzsdék emelkedtek, részben annak is köszönhetően, hogy az USA kereskedelmi megállapodást jelentett be Tajvannal, amely vállalta, hogy az alacsonyabb vámok érdekében jelentős mértékű beruházást fog végrehajtani az Egyesült Államokban. Európában ezzel szemben gyengébb volt a hangulat, a magyar tőzsde viszont fittyet hányt erre és új csúcsot döntött. Amerikában pedig a stagnálás volt jellemző a tőzsdéken.  Eközben Donald Trump meglepő módon visszakozott, hogy az eddigi legesélyesebb aspiránsnak gondolt Kevin Hassettet jelölje a Federal Reserve élére.  Kidurran az AI lufi, vagy mindent elsöpör a legújabb megatrend? Következő befektetői klubunkon erről lesz szó. Információ és jelentkezés

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×