Infostart.hu
eur:
353.42
usd:
309.02
bux:
143072.29
2026. július 5. vasárnap Emese, Sarolta
A closeup of a dimly lit prison holding cell door with gripping the bars - 3D render
Nyitókép: allanswart/Getty Images

Óriási botrány Iránban, példátlanul szigorú büntetést kapott két exminiszter

Több évnyi börtönbüntetésre ítéltek Iránban két volt minisztert az ország történetének egyik legnagyobb korrupciós botránya során elkövetett több milliárdos dollár értékű csalás miatt – jelentette a Mizán iráni igazságügyi hírportál.

Az iráni igazságszolgáltatás közlése szerint Szejed Reza Fatemi Amin iparügyi minisztert súlyos gazdasági destabilizációban való bűnrészesség miatt egy év börtönbüntetésre ítélték, Dzsavád Szádatinedzsád volt mezőgazdasági miniszter pedig két év letöltendő börtönbüntetést kapott. Az ítéletek jogerősek – tette hozzá a Mizán hírügynökség. Az ügyben összesen negyven embert ítéltek el.

Mindkét miniszter a 2024 májusában helikopterbalesetben elhunyt Ebrahim Raiszi iráni elnök kormányának tagja volt.

A 2023-ban nyilvánosságra került korrupciós botrány középpontjában egy olyan vállalat áll, amely az iráni kormány devizatartalékaiból több mint 3,3 milliárd dollárhoz jutott kedvezményes áron „tea és gépek” importálására. A vállalat a kapott pénzösszeg egy részét feltételezhetően a piacon értékesítette, amelyből hatalmas nyereségre tettek szert.

Az ügyben a vállalat korábbi vezérigazgatóját, Akbar Rahimi Darabadot 66 év börtönre ítélték, amelyből az ország törvényeinek megfelelően huszonötöt kell letöltenie, és emellett körülbelül 2,69 milliárd dollárnak (2,57 milliárd eurónak) megfelelő pénzbírságot róttak ki rá. A bíróság a volt miniszterekhez hasonlóan a vezérigazgatót is az ország súlyos gazdasági destabilizációjában és csempészetben való bűnrészességben találta bűnösnek.

Iránban ritkán születnek ehhez hasonló szigorú ítéletek volt kormánytagok ellen. Kormánykritikus hangok, köztük vallási tudósok a vállalat esetét az ország „rossz” gazdasági irányításának újabb példájaként emlegették.

Irán súlyos gazdasági válsággal küzd, az iszlám ország valutája, a riál leértékelődése felerősödött Bassár el-Aszad szíriai elnök decemberi bukása óta, majd tovább gyorsult Donald Trump amerikai elnök januárban való visszatérése után. A riál folyamatos gyengülése az életszínvonal további romlásához vezetett Iránban, ahol az élelmiszerárak jelentős emelkedése mellett jelenleg a hús és a hal is luxuscikknek számít.

Címlapról ajánljuk
Sulyok Tamás ismét szembemegy Magyar Péterrel, nem mond le

Sulyok Tamás ismét szembemegy Magyar Péterrel, nem mond le

Semmiképpen sem lehet a jogállamisággal összhangban lévő megoldásnak nevezni az alaptörvény tizenhetedik módosításáról szóló javaslatot, amely szerint megszűnne a jelenlegi köztársasági elnök megbízatása - jelentette ki a magyar köztársasági elnök a Do Rzeczy lengyel konzervatív hetilap honlapján vasárnap megjelent interjúban.

Hogyan vissza a hatalomba - történelmi Orbán-beszédre számítanak

Idén 35. alkalommal rendezik meg a Bálványosi Nyári Szabadegyetemet és Diáktábort, amely a megszokottnál is nagyobb figyelemre számíthat: 17 év után először vesz részt a Fidesz ellenzéki szereplőként a rendezvényen, Orbán Viktor pedig mandátum nélkül, választási vereséget követően áll színpadra.
inforadio
ARÉNA
2026.07.06. hétfő, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Orosz nagyvárosokat lőnek az ukránok, váratlanul tűzszünetet ajánlott Moszkva – Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Orosz nagyvárosokat lőnek az ukránok, váratlanul tűzszünetet ajánlott Moszkva – Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Az orosz hatóságok szombati tájékoztatása szerint az éjszaka folyamán nagyszabású ukrán dróntámadás érte Szentpétervárt és a környező Leningrádi területet. A beszámolók alapján a csapások egy jelentős olajexportot bonyolító balti-tengeri kikötőt is érintettek. Orosz források a védelmi minisztériumra hivatkozva arról írnak, hogy Oroszország kész átadni Ukrajnának az elesett katonák holttestét Kosztyantinyivkánál, és ennek érdekében ideiglenes tűzszünetet javasol a városban – számolt be az Ukrajinszka Pravda. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×