eur:
397.71
usd:
367.71
bux:
89971.53
2025. március 22. szombat Beáta, Izolda
Emmanuel Macron francia államfő beszédet mond a francia nagyköveteknek a párizsi államfői hivatalban 2025. január 6-án, a Charlie Hebdo című francia szatirikus hetilap szerkesztősége ellen elkövetett, több halálos áldozattal járó iszlamista terrortámadás tizedik évfordulója előtti napon.
Nyitókép: MTI/EPA/AP pool/Aurelien Morissard

Alakul az újabb feszültség Franciaországban

Mostani döntése lehet Emmanuel Macron államfő első politikai öröksége.

Emmanuel Macron francia elnök politikai szövetségesét, Richard Ferrand-t, a Nemzetgyűlés korábbi elnökét jelölte hétfőn az Alkotmánytanács élére. Ez utóbbinak a poszt elnyeréséhez azonban a parlamenti meghallgatásokon is meg kell felelnie, amelyeknek kimenetele viszont bizonytalan a háromosztatú vált alsóházban.

Ez a döntés lehet a 2027-ben leköszönő államfő első politikai öröksége, ugyanis az Alkotmánytanács leendő elnöke, aki Laurent Fabius utódja lesz, kilenc évig, 2034-ig marad hivatalban.

Richard Ferrand kinevezése azért is kényes kérdés, mert a két év múlva esedékes elnökválasztást követően nem kizárt, hogy Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés jelöltje váltja Emmanuel Macront az államfői székben.

Az a tény, hogy Emmanuel Macron egyik politikai szövetségesét jelölte a posztra, bírálatokat váltott ki politikusok és jogi szakértők részéről egyaránt.

A Nemzetgyűlés elnöke, Yaël Braun-Pivet és szenátusi kollégája, Gérard Larcher is tehetett egy-egy jelölést: előbbi Laurence Vichnievsky volt vizsgálóbírót és a centrista Modem volt képviselőjét, az utóbbi Philippe Bas-t, a jobbközép Köztársaságiak szenátorát jelölte.

A két utóbbi jelölt Corinne Luquiens-t és Michel Pinault-t válthatja az Alkotmánytanácsban, akik az elnöki székben ülő Laurent Fabiushoz hasonlóan kilencéves mandátumuk végére értek.

A három jelölt meghallgatását február 19-én tervezi a parlament.

Laurence Vichnievskyt a Nemzetgyűlés jogi bizottsága, Philippe Bas-t pedig a Szenátus jogi bizottsága hallgatja meg. Megválasztásukhoz a bizottsági tagok legalább háromötödének támogatása szükséges.

Richard Ferrand-nak viszont mindkét házban meg kell majd győznie a jogi bizottságokat, ami elsősorban a Nemzetgyűlésben ígérkezik nehéz feladatnak, ott ugyanis az elnöki tábornak nincs többsége.

A július 7-i előrehozott választások eredményeként háromosztatúvá vált a Nemzetgyűlés 11 frakcióval, és egyik párt sem tudott abszolút többséget szervezni maga köré. Az elnöki tábor, a centristák és a jobbközép Köztársaságiak támogatják a centrista Francois Bayrou kisebbségi kormányát; a másik két tábor, a választásokon élen végző, de a kormányból kimaradó baloldali pártok és a Marine Le Pen által fémjelzett Nemzeti Tömörülés pedig ellenzékben politizál.

Címlapról ajánljuk
Itt a tavaszi allergiaszezon – figyeljen az is, aki most nem allergiás

Itt a tavaszi allergiaszezon – figyeljen az is, aki most nem allergiás

A tavaszi allergiák és a tünetek a teljes magyar lakosság csaknem tíz százalékát érintik, néhány éven belül pedig akár 20-25 százalék is lehet ez az arány – mondta az InfoRádióban Nékám Kristóf. Az allergológus szerint érdemes akkor is elmenni az orvoshoz, ha valaki nem tudja biztosan, mire allergiás, mert teszttel egyszerűen és gyorsan ki lehet mutatni.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.24. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 22. 11:45
×
×
×
×