eur:
401.77
usd:
383.34
bux:
87759.96
2025. február 18. kedd Bernadett
Alice Weidel, az ellenzéki német Alternatíva Németországnak (AfD) párt társelnöke és kancellárjelöltje a párt riesai kongresszusán 2025. január 11-én. A kongresszuson határoznak a párt választási programjáról. Az előrehozott parlamenti választásokat február 23-án tartják Németországban.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Programot hirdetett az AfD: újra napirenden a remigráció

Hat héttel a német parlamenti választások előtt sorra tartják kongresszusaikat, illetve programot hirdető konferenciáikat a német pártok. Ezúttal az AfD és a BSW fogalmazta meg korábbinál is határozottabb programját, mindenekelőtt a szigorúbb migrációs politikát.

Az Alternatíva Németországért párt a szászországi Riesában tartott kongresszust. Az AfD az elmúlt napokban rendkívül sokat szerepelt a híradásokban annak nyomán, hogy a leendő amerikai elnök, Donald Trump jobbkezének és egyik legfőbb bizalmasának számító milliárdos, Elon Musk szerint csakis ez a párt "mentheti meg" Németországot. Bár Musk vélekedését a média és politikusok túlnyomó többsége elítélte, ez egyáltalán nem ártott az AfD támogatottságának.

A párt programjának legfőbb elemei között szerepel a migrációs politika további szigorítása, ennek részeként pedig visszakerült a programba a korábban némi fenntartással kezelt "remigráció" kifejezés. Ez azt a célt hangsúlyozza, hogy mielőbb vissza kell toloncolni azokat a menekülteket, akik illegálisan érkeznek az ország területére. A menekülteket eszerint a határon kell megállítani, mé pedig úgynevezett fogva tartási központokban. A menekültügyi eljárásokat pedig külföldön kell lefolytatni. Mint a ZDF közszolgálati médium fogalmaz, átfogó hazatelepítési offenzíváról van szó. A menedékkérők ideiglenes ellátását pedig a "humánus létminimumra" kell csökkenteni.

A radikális jobboldali párt külpolitikai programjában elutasítja az Oroszország elleni szankciókat. Olyan Németországot akar, amely egyaránt jó kapcsolatokat ápol Oroszország mellett az Egyesült Államokkal és Kínával is. Kitart a ország NATO-tagsága mellett mindaddig, amíg nem jön létre egy "független és hatékony" európai katonai szövetség. Ugyanakkor a közszolgálati médiumok ismertetése szerint azt hangsúlyozza, hogy

Németországnak ki kell lépnie az euróövezetből és az Európai Unióból is.

Társadalmi kérdésekben a hagyományos családmodell mellett foglal állást. A család az apa, az anya és a gyermek "egységeként" szerepel.

Bonnban tartotta pártkonferenciáját az egy évvel ezelőtt alakult radikális baloldali párt, a BSW (Sahra Wagenknecht Szövetség). amelynek névadója a pártelnök Sahra Wagenknecht. A megalakulást követő első félévben a párt támogatottsága rohamosan nőtt, mostanra viszont a parlamenti bejutáshoz szükséges 5 százalék körül mozog. A visszaesés ellenére a szeptemberi tartományi választások nyomán bekerült mind Türingia, mind Brandenburg tartomány parlamentjébe,

A menekültek befogadásának korlátozása kezdettől fogva a párt programjában szerepel. Mint ahogy határozottan állást foglalt az Oroszországgal szemben foganatosított szankciók ellen. Sahra Wagenknecht értékelése szerint a szankcióknak semmi közük nincs a háborúhoz, mint ahogy az erkölcshöz, az emberi jogokhoz sincs. A szankciók gazdaságösztönző programot jelentenek az Egyesült Államok számára, ugyanakkor "gyilkos programot" a német és az európai cégek számára – vélekedett.

"A legolcsóbb árra" hivatkozva szorgalmazta azt is, hogy Németország ismét vásároljon gázt Oroszországtól. Hangsúlyozta, hogy a magas energiaárak nagy terhet jelentenek Németország számára. "A háború és béke kérdése a BSW politikájának központi eleme" – jelentette ki, kerülve, hogy Oroszországot agresszornak nevezze. Olyannyira nem, hogy közvetve a Nyugatot tette felelőssé. "A nyugati dominancia egyre több katonai konfliktust eredményezett világszerte, beleértve az ukrajnait is" – fogalmazott a "régi" baloldaliból "új" baloldalivá vált politikus.

Címlapról ajánljuk

Az Ukrajnának adható biztonsági garanciákról tárgyalnak az európai vezetők

Emmanuel Macron francia államfő kezdeményezésére az Európai Unió nyolc vezető országa, valamint az EU és a NATO vezetői megkezdték tanácskozásukat hétfőn Párizsban, amelynek célja, hogy megpróbáljanak egységesen fellépni az Ukrajnával kapcsolatos amerikai kezdeményezésekkel szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.18. kedd, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
Holnap kezdődnek az orosz-amerikai tárgyalások, Ukrajna nem fogja elismerni ezek eredményét - Híreink az orosz-ukrán háborúról hétfőn

Holnap kezdődnek az orosz-amerikai tárgyalások, Ukrajna nem fogja elismerni ezek eredményét - Híreink az orosz-ukrán háborúról hétfőn

Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök várhatóan még februárban találkoznak, hogy az orosz-ukrán háború lezárásáról egyeztessenek. Az ukrán haderő bejelentette: kitolták az oroszokat Piszcsanyéből, ez egy falu Pokrovszk elővárosában. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ország háborús veszteségeiről beszélt. Ma válságtanácskozást tart az Európai Unió, melynek célja megvitatni Trump elnök ukrajnai háborúval kapcsolatos hozzáállását. Közben megérkezett az amerikai és az orosz tárgyalódelegáció is Szaúd-Arábiába, holnap indulnak a tárgyalások. Keir Starmer brit miniszterelnök bejelentette: Nagy-Britannia kész katonákat küldeni Ukrajnába békefenntartó misszióra. Zelenszkij elnök délután azt mondta: Ukrajna soha nem fogja elismerni a szaúdi tárgyalások eredményeit. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború hétfői eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×