Történtek merényletek a közelmúltban is Moszkvában, Kirillov tábornokot és több más fontos katonai vezetőt is megöltek, ilyen értelemben nem lenne rendkívüli, ha a következő hetekben is lennének hasonló akciók az orosz fővárosban fontos személyek ellen.
"Lehet, hogy arra utalnak a nyilatkozatok most, hogy hasonló merénylet következhet be Oroszországban. Volt arról hír, Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés vezetője maga említette, hogy megpróbálták megölni Vlagyimir Putyin orosz elnököt is" – figyelmeztetett az InfoRádióban Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet Stratégiai Jövők Program vezetője szerint ugyanakkor a merénylet bekövetkeztének Donald Trump megválasztott amerikai elnök hivatalba lépéséig már igen kicsi a valószínűsége, részben azért, mert a leendő Trump-adminisztráció és Keith Kellogg tábornok részéről érkezett figyelmeztetés Ukrajna irányába, hogy nem feltétlenül értenek egyet az ilyen merényletekkel; épp a Kirillov-gyilkosság kapcsán jelezték ezt.
"Egy ilyen nyilvános üzenetet az ukránoknak meg kell érteniük, az új adminisztráció nem feltétlenül venné jó néven, ha egy jelentős merénylet következne be Oroszországban" – tette hozzá.
Ami a frontot illeti, a legtöbb hír ezekben a hetekben Donyeckből, illetve a kurszki régióból érkezik. Demkó Attila megerősítette, ezeken a helyszíneken van, hogy az oroszok törnek előre, de van ukrán ellentámadás is, nagy offenzívának nevezni a folyamatokat azonban szerinte túlzás lenne.
"Ha a front egészét nézzük, az 1200 kilométert, akkor 95 százalékban Oroszország támad, megy előre. Az ukránok el-elfoglalnak egy-egy falut, de az oroszoknál napi esemény ez, akár város is a kezükre kerül. A nagy képen nem változtat a PR, egy sajtószempontból jól hangzó esemény, tehát a kurszki offenzíva híre önmagában a nagy képen semmit nem változtat" – tette hozzá.
Visszatérve az amerikai elnöki beiktatásra, elmondta, miután Donald Trump már előre jelezte, hogy egyik legfontosabb nemzetközi prioritása a háború befejezése, ezért véleménye szerint mindenképpen megindul a tárgyalás.
"Keith Kellogg tábornok Donald Trump különleges megbízottja Ukrajna-ügyben. Most ment volna, január 20. előtt Kijevbe, ezt elhalasztották, nyilván leendő adminisztráció még nem tárgyalhat, de az biztos, hogy
a tábornok el fog indulni Kijevbe, valószínűleg lesznek közvetlen telefonbeszélgetések akár Trump és Putyin között is,
tehát megindul a folyamat, ami viszont gyorsan nem fog eredményt hozni" – vetítette előre; a Trump-féle "24 óra", amely korábban elhangzott a békével kapcsolatban, már most fél évnél tart hallomása szerint, "de legalább újraindul a folyamat, amely 2022 tavaszán az isztambuli tárgyalások kudarcával lezárult.
A tárgyalási folyamatban szerinte az Egyesült Államok és a két a harcoló fél, Ukrajna és Oroszország mellett Kína kaphat szerepet. "Az európaiaknak túl sok szavuk ebben nem lesz" – vélekedett Demkó Attila.