Már évek óta problémát jelentenek Észak-Korea ipari kémei, akik főleg amerikai és brit cégekbe szivárognak be - írja a Bloomberg összeállítása alapján a Világgazdaság. A portál szerint ezek az észak-koreai beszivárgók főleg IT-mérnökök, és fizetésük jelentős részét hazautalják Kim Dzsongun kormányának, ami ezeket fegyverfejlesztési célokra költi.
Észak-Korea ipari kémkedése új magaslatokba emelkedik a mesterséges intelligencia fejlődésével: deepfake technológiákkal már játszi könnyedséggel tudnak nyugati vállalatokba beszivárogni és otthonról, Észak-Koreából pénzt keresni Kim Dzsongun fegyverfejlesztéseinek. Nemrég az Egyesült Államokban vádat emeltek egy Tennessee államban élő férfi ellen, aki segített észak-koreai IT-mérnököknek állást találni amerikai és brit cégeknél, egy úgynevezett „laptopfarm” segítségével. Ezek a mérnökök Észak-Koreában tartózkodtak, de az amerikai munkaadóik számára egy Tennessee állambeli címet jelentettek be és amerikai fényképes önéletrajzot adtak be. A Világgazdaság idézi Bloomberg hírügynökséget, ami arról írt, hogy
a washingtoni Igazságügyi Minisztérium szerint Észak-Korea világszerte több ezer magasan képzett informatikai szakembert küldött ki,
megtévesztve a cégeket és kijátszva a nemzetközi szankciókat. Ez segíti az ország veszélyes fegyverprogramjainak finanszírozását. A vádirat szerint a Tennessee-ben élő férfi több százezer dollárt szerzett a mérnökök számára, miközben azok amerikai és brit cégeknél dolgoztak.
Májusban egy másik férfit vádoltak meg Arizonában hasonló vádakkal. Ebben az esetben az észak-koreai mérnökök több mint 300 céget, köztük amerikai bankokat is megkárosítottak, és több mint 6,8 millió dollárt szereztek fizetésként. Kim Dzsongun beszivárgó mérnökei nem új keletű problémát jelentenek. Az USA-ban már 2023 októberében tömegével lepleztek le észak-koreai távmunkásokat, akik megtévesztéssel, hamis önéletrajzzal jutottak be amerikai nagyvállalatokhoz.
Ezeket a beszivárgó ügynököket Észak-Korea kormánya képzi ki és bízza meg az ipari kémkedéssel. Az FBI szerint nemcsak Államok-szerte szerződtek hamis személyazonossággal az észak-koreai munkások, hanem más országokban is. A szövetségi hatóságok szerint 1,5 millió dollárt foglaltak le, valamint 17 domain nevet, amelyek ügyében még folyik a nyomozásnak.