eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
BERLIN, GERMANY - JANUARY 11: Economy and Climate Minister Robert Habeck points to a graph showing Germanys past and projected greenhouse gas emissions as he outlined the federal governments accelerated plan for reaching national climate goals on January 11, 2022 in Berlin, Germany. The new federal coalition government of Social Democrats (SPD), Greens and Free Democrats (FDP) says current shortcomings in climate policies will mean that Germany will likely not attain its short-term climate goals and that an accelerated approach is necessary.  (Photo by Sean Gallup/Getty Images)
Nyitókép: Sean Gallup/Getty Images

Rendkívüli belpolitikai vihar lett egy atomerőműves cikkből Németországban

Jelentős belpolitikai vihart kavart Németországban a Cicero magazin múlt heti feltételezett leleplezése. A havonta megjelenő, elemzésekre, illetve háttérjelentésekre összpontosító népszerű lap azt állította, hogy az atomerőművek egy évvel ezelőtti végleges leállításáról született döntés meghozatala előtt kulcsfontosságú szakértői információkat hallgattak el az atomenergia alkalmazásának legfőbb ellenzője, a zöldpárti gazdasági miniszter előtt.

Németországban a 2011-es fukusimai nukleáris katasztrófa után határozta el az akkori, Angela Merkel vezette kormány, hogy szakít a nukleáris energia használatával, és fokozatosan, 2022 végéig leállítja mind a 17 atomerőművet. Az Ukrajnában zajló háború nyomán kialakult energiaválság miatt azonban az utolsó három erőmű bezárását néhány hónappal későbbre halasztották. 2023. április 15-én ugyanakkor a Baden-Württemberg tartományi Neckarwestheim 2, a bajorországi Isar 2 és az Alsó-Szászországban működő Emsland erőmű is bezárt.

A döntés a megújuló energiaforrásokra történő átállás jegyében történt - hangsúlyozta legfőbb érvként Robert Habeck, aki Olaf Scholz helyetteseként alkancellár is.

Az ellenzéki konzervatív CDU/CSU már akkor is jelezte, hogy a végleges döntésbe nem nyugszik bele, és folytatja a harcot az erőművek újraindításáért.

Az atomerőművek bezárását ellenezte több tekintélyes gazdasági szervezet is, hangsúlyozva, hogy Németországnak szüksége van minden rendelkezésre álló energiahordozóra, ezért a kínálatot inkább bővíteni kell, nem pedig korlátozni.

A Cicero legfrissebb számában a végeleges bezárás egyéves évfordulójához időzítette "leleplezését". A magazin szerint

a gazdasági miniszter ugyancsak zöldpárti kollégájával, a környezetvédelmi tárca vezetőjével, Steffi Lemkével együttműködve úgy hozta meg a döntést, hogy a két érintett minisztériumban szakértői fenntartásokat nem továbbítottak számukra.

Így egyebek között azt a figyelmeztetést sem, hogy bizonyos körülmények között szükség lehet a három még működő atomerőmű "élettartamának" meghosszabbítására.

A CDU/CSU rögtön felszólította Robert Habecket, hogy tisztázza a végleges bezárás körülményeit. A pártszövetség parlamenti frakcióvezetője szerint "hazudtak a parlamentnek és a lakosságnak az atomenergia használatának megszüntetésével kapcsolatban".

A nem csituló, rendkívül heves kritikák után ugyanakkor Habeck ismételten visszautasította, hogy bármilyen jogsértés történt volna ezen erőművek fokozatos leállításával kapcsolatos döntéshozatali folyamatban.

"Semmit nem titkoltak, minden írásban ellenőrizhető volt" - állította a miniszter a ZDF közszolgálati televíziónak nyilatkozva. Egyidejűleg bejelentette, hogy

minden vonatkozó aktát a Bundestag illetékes bizottságának rendelkezésére bocsát.

A televíziónak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy az atomerőművek tervezett leállításával kapcsolatban minden felmerülő kérést alaposan megvitattak mind a minisztériumban, mind pedig az erőművek üzemeltetőivel. Ezek között volt a három még működő atomerőmű "élettartamának" esetleges hosszabbítása is.

Ebből kiindulva egyszerűen nem helytálló az a vád, hogy a döntés azért változott meg, mert fontos információk nem jutottak el hozzánk - állította a miniszter.

Utalt az üzemeltetők leveleire is, amelyek közvetlenül az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború kitörése után születtek. Ezekben a többi között rámutattak arra, hogy a fűtőelemrudak elhasználódtak és hatékony működésük nem biztosított.

Ennek nyomán szögezte le a miniszter, hogy valamennyi, az atomerőművek működésével kapcsolatos dokumentumot átad a parlament energiaügyi bizottságának.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×