eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Lipcse, 2014. november 6.Vasúti szerelvény áll a lipcsei pályaudvaron 2014. november 6-án, a négynapos német vasutassztrájk első napján. A vasutasok béremelést, a heti munkaidő kétórás csökkentését és az ágazati tarifaszerződés megkötését követelik.(MTI/EPA/Peter Endig)
Nyitókép: MTI/EPA/Peter Endig

A német mozdonyvezetők már a sztrájk meghosszabbításával fenyegetnek

Továbbra sincs egyezség a Deutsche Bahn és a szerda óta a munkát megtagadó mozdonyvezetők között, ráadásul nem is közelednek az álláspontok. A sztrájk elvileg hétfőig tart, már ez is rekord, de most újabb tiltakozást helyezett kilátásba a szakszervezet vezetője.

Töretlen a német mozdonyvezetők eltökéltsége, és az előzetes tervek szerint hétfő estig folytatják a sztrájkot. Noha több politikus szólított fel a személy- és teherszállítást országosan szinte teljes mértékben megbénító sztrájk beszüntetésére, a mozdonyvezetők szakszervezetének (GDL) elnöke azt állítja, hogy a lakosság többsége minden kényelmetlenség ellenére a sztrájkolók mellett van.

Claus Weselsky nem zárta ki a munkabeszüntetés későbbi folytatását sem. Hangsúlyozta, hogy a munkabeszüntetés egyelőre hétfő estig tart, "azután majd meglátjuk, hogy mi lesz". Hozzátette, hogy

amennyiben a vasút nem módosítja eddigi álláspontját, a szakszervezet ismét sztrájkolni fog.

A hónapok óta tartó munkaügyi vitában a szakszervezet követelése az volt, hogy a heti munkaórák számát 38 óráról 35-re csökkentsék változatlan bérek mellett. A vasúttársaságnak ez nem volt elfogadható, és azt javasolta, hogy 2025 januárjától heti egy órával, a jelenlegi 38 óráról 37 órára mérsékeljék a heti munkaórák számát. Ajánlatot tett továbbá 4,8 százalékos béremelésre augusztustól és egy további 5 százalékosra 2025 áprilisától.

Az álláspontok azóta sem közeledtek, és semmifajta békítési, illetve közvetítési kísérlet nem járt eredménnyel.

Noha a lakosság többsége a szakszervezeti elnök szerint rokonszenvez a sztrájkolókkal, egyre több politikus – pártállástól függetlenül – közvetve a mozdonyvezetők ellen foglalt állást. A legélesebben a szabad demokrata közlekedési miniszter, Volker Wissing fogalmazott, a sztrájkot "destruktívnak" nevezve. Friedrich Merz, a konzervatív CDU elnöke pedig – nem egyedül – közvetve a "mérsékletesség jegyében" a sztrájkjog módosítása mellett kardoskodott. Olaf Scholz kancellár azonban ezt elutasította.

A szakszervezeti elnök visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint a GDL rendkívüli gazdasági károkat okoz a munkabeszüntetéssel.

Szerinte a Deutsche Bahn fekelős károkért. A szakszervezeti vezető bírálta a sztrájkjog szigorítására irányuló felhívásokat is. "Arcátlanság korlátozni a dolgozók jogait azért, mert kedvezőbb munkaidőért és magasabb bérért küzdenek" – fogalmazott. Hangsúlyozta, hogy semmilyen engedményre nem hajlandók, ha a sztrájkjogról van szó.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×