"Nagyon számítunk arra, hogy a francia elnökség lelkiismeretesen teljesíti kötelezettségeit, és minél hamarabb kitűzi az ülést. Nem szeretnénk, ha megismétlődnének a 2022-es történések, amikor a megrendezett bucsai eset után (...) a brit elnökség három napon át ellenkezett kitűzni egy ilyen tanácskozást" - mondta az orosz diplomácia vezetője.
Lavrov szerint a szállítógép elleni támadás újabb példája annak, hogy a kijevi vezetés terrorista módszereket használ. "Jelenleg próbáljuk megállapítani a tényeket, ami a lelőtt Il-76-os katonai szállítógépet és azokat az okokat illeti, amelyek miatt az ukrán fél ezt a bűncselekményt elkövette" - tette hozzá.
Azt állította, hogy a járattal olyan katonákat szállítottak, akiket egy hadifogolycsere keretében átadtak volna.
"Kizárt, hogy az ukrán hivatalos személyek az ukrán védelmi minisztériumban nem tudtak arról, hogy egy ilyen csere készül" - mondta.
Az orosz ENSZ-képviselet később közölte, hogy a francia elnökség - "visszaélve ebből a pozíciójából eredő feladataival" - elutasította az ENSZ BT rendkívüli ülésének szerdai összehívását. Hozzátette, hogy "Franciaország abban az igyekezetében, hogy falazzon Ukrajnának", a tanácskozást csütörtök estére hívta össze.
Stéphane Dujarric, az ENSZ szóvivője közölte, hogy a világszervezetet tájékoztatták a tragédiáról, és részvétét fejezi ki az áldozatok miatt. Dujarric szerint az ENSZ kész kérésre egy jelentéstevőt küldeni a Biztonsági Tanács ülésére.
Az orosz védelmi tárca korábban azt állította, hogy az Il-76-os gépet az ukrán hadsereg lőtte le légvédelmi eszközzel. A gép fedélzetén a személyzet hat tagja, 65 ukrán hadifogoly és három kísérő orosz katona tartózkodott. A repülőgép teljes személyzete és valamennyi utasa életét vesztette.
Címképünk illusztráció