eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Német válság: 720 milliárd forintnyi eurót költenek karácsonyi ajándékra

Nem volt könnyű az idei esztendő a németek számára sem, egy friss felmérés szerint többségük ennek ellenére nem a karácsonyi ajándékokon akar takarékoskodni. Az alacsonyabb jövedelműek azonban visszafogottabbak, de ők is inkább az élelmiszereken spórolnának.

Nem csökken az ajándékozási kedv Németországban annak ellenére sem, hogy az elmúlt hetek költségvetési vitái, a szociális kiadásokat is érintő, már beharangozott takarékossági intézkedések nyomán a kilátások nem épp rózsásak. A jelek szerint azonban a többség nem hagyja, hogy mindez elrontsa az ünnep hangulatát, amelynek természetes része az ajándékozás is.

Erről tanúskodik az a felmérés, amelyet egy tekintélyes fogyasztáskutató intézet végzett. Az adatokból kitűnt, hogy

304 euró (mintegy 115 ezer forint) az az összeg, amit az ajándékozók átlagosan el akarnak költeni.

Ez valamivel több, mint a 2022-ben egy személy által átlagosan karácsonyi ajándékokra költött 299 euró, de kevesebb, mint a megelőző két évben, 2021-ben, illetve 2020-ban ajándékokra fordított 320 euró.

Természetes, hogy a gyermekes családok az átlagnál jóval bőkezűbbek, mint ahogy azok a fogyasztók is, akik legalább 3000 eurós nettó jövedelemmel rendelkeznek. Az alacsony nettó jövedelmű háztartások háromnegyede ugyanakkor nem is annyira az ajándékokon, mint inkább a karácsonyi élelmiszer-vásárlásokon akar spórolni.

Az intézet szerint a megkérdezettek csaknem 70 százaléka vallotta azt, hogy az infláció és a gazdasági bizonytalanság ellenére a karácsonyi ajándékokat illetően nem akar kompromisszumot" kötni. 44 százalékuk az ajándékozásnál a tavalyival megegyező költségvetéssel tervez, míg 25 százalékuk ennél magasabbra emeli a kiadási lécet. A válaszadók 31 százaléka ugyanakkor a visszafogottság mellett tette le a garast, míg 13 százalék válaszolta azt, hogy nem kíván ajándékozni.

A kutatók szerint a karácsonyi üzletág képviselői idén 18,1 milliárd eurós forgalomra számítanak.

Ami pedig a konkrét ajándékokat illeti, továbbra is az élelmiszerek, a ruházati cikkek, a különböző divatkellékek, valamint a cipők a legkedveltebbek. Külön érdekesség, hogy a játékok az eddigi negyedik helyről a hatodikra csúsztak vissza. Ismét gyakoribb a készpénz ajándékozása, miközben növekszik a bevásárlásokra, éttermi fogyasztásra, valamint utazásokra fordítandó utalványok népszerűsége is. Ez utóbbiakat a kutatók szerint egyre szívesebben ajándékoznak, de ajándékként örömmel fogadnak is.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×