eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
A fukusimai atomerőművet üzemeltető Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) japán áramszolgáltató  2023. október 3-i felvétele az erőmű megtisztított hűtővizéből vett mintákról az Okumánál levő tartálytelepen. Október 5-én megkezdődött a tisztított hűtővíz tengerbe engedésének második szakasza. Japán augusztus 24-én kezdte meg a Csendes-óceánba bocsátani azt a vizet, amelyet a 2011-es szökőár után leolvadt három reaktor magjának hűtésére használtak az ország északkeleti részén lévő Fukusima Daiicsi erőműben. Az első, 17 napos fázisban mintegy 7800 köbméter kezelt vizet ürítettek a tengebe. A Tepco a tervek szerint négy ütemben, 2024 március végéig kiüríti a tisztítottvíz-tartályokat.
Nyitókép: MTI/EPA/TEPCO

Korlátozzák a tengeri herkentyűk importját az oroszok Japánból

Oroszország óvintézkedésként korlátozza a japán tengeri halászati termékek importját a fukusimai atomerőmű előkezelt radioaktív hűtővizének óceánba eresztése nyomán - közölték hétfőn az orosz hatóságok Tokió heves tiltakozását kiváltva.

Az orosz Állategészségügyi és Növényvédelmi Szövetségi Szolgálat (Rosszelhoznadzor) tájékoztatása szerint Oroszország csatlakozott a Kína által bevezetett, a Japánból származó halakra és egyéb tenger termékekre vonatkozó ideiglenes behozatali korlátozásokhoz.

A tokiói külügyminisztérium hétfői közleményében „határozottan követelte”, hogy Moszkva vonja vissza az importkorlátozást,

rendkívül sajnálatosnak nevezve a döntést, ami a tárca álláspontja szerint nélkülöz minden tudományos alapot.

Az orosz kormány szerint az intézkedés mindaddig hatályban marad, míg igazolni tudják, hogy a halaknak és „a tenger egyéb gyümölcseinek” importja megfelel az orosz, illetve az Eurázsiai Gazdasági Unió élelmiszerbiztonsági szabványainak.

A Rosszelhoznadzor már szeptemberben közölte, hogy Kínához hasonlóan importkorlátozás bevezetését fontolgatja a Japánból származó halászati termékek lehetséges radioaktív szennyezettsége miatt.

Szeptember 22-ig bezárólag Japán az idén 118 tonna tengerből származó élelmiszert exportált Oroszországba.

Japán augusztus 24-én kezdte meg a Csendes-óceánba bocsátani azt a vizet, amelyet a 2011-es szökőár után leolvadt három reaktor magjának hűtésére használtak az ország északkeleti részén lévő Fukusima Daiicsi erőműben.

Ezt a vizet, amit részben talajvízből és az esőből származik, hosszú ideig hatalmas tartályokban tárolták az erőmű területén, és kezelték, hogy megszabadítsák a radioaktív anyagoktól, leszámítva a tríciumot, amely a szakértők szerint csak nagyon nagy koncentrációban veszélyes.

Ezért a Tepco a tríciummal kezelt vizet tengervízzel nagyon nagy mértékben felhígítja, mielőtt az óceánba engedi, hogy radioaktivitása ne haladja meg az 1500 bequerel/liter határértéket.

Ez a határérték 40-szer alacsonyabb, mint a japán szabvány, és majdnem hétszer alacsonyabb, mint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által az ivóvízre meghatározott határérték (10 000 bequerel/liter).

Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×