eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Nyitókép: svetlbel pixabay

Grúz titkosszolgálat: szerb ügynökök államcsínyt készítettek elő

Három szerbiai állampolgár grúz fiatalokat képzett ki, hogy megdöntsék a kaukázusi ország kormányát.

"Az említett személyek grúziai látogatásának kinyilvánított célja az volt, hogy a kulturális szférában működő csoportok számára képzéseket tartsanak az 'erőszakmentes stratégiai harcról'. A vizsgálat azonban kimutatta, hogy útjuk valódi célja a kapcsolatteremtés és képzések tartása fiataloknak, valamint befolyásos civil szervezeteknek, amelyeknek az október-decemberre tervezett romboló és illegális akciók magjává kellett volna válniuk Grúziában" - közölte az ország biztonsági szolgálata.

A titkosszolgálat szerint Sinisa Sikvan, Jelena Stoisic és Slobodan Djinovic szeptember 25-én érkezett az országba az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) grúziai programjának meghívására. Szeptember 26. és 29. között egy fővárosi szállodában képzést tartottak nem kormányzati szervezetek és civil aktivisták részvételével, akik "meghatározó szerepet játszottak volna a kormány erőszakos eszközökkel történő megdöntésének előkészítésében és végrehajtásában".

A szerb állampolgárokat szeptember 29-én az állambiztonsági szolgálat kihallgatta. Ennek során megállapítást nyert, hogy megpróbálták eltitkolni látogatásuk valódi célját.

Szeptember 30-án Grúziából Bulgáriába utaztak.

Szeptember 18-án a grúz állambiztonsági szolgálat közölte: egy csoport, köztük az Ukrajnában tartózkodó Giorgi Lordkipanidze volt belügyminiszter-helyettes azt tervezi, hogy Grúziában az ukrajnai Majdanhoz hasonló eseményt rendez, ha az Európai Unió az év végéig nem adja meg az országnak a tagjelölti státuszt.

Az ügynökség szerint zavargásokat szerveznének a kormány erőszakos megdöntése érdekében. Ehhez a szervezők az Ukrajnában az oroszok ellen harcoló grúzokat, valamint olyan helyi fiatalokat kívántak bevonni, akiket a lengyel-ukrán határ közelében képez ki a szerb Kanvasz szervezet, amelynek magja az Otpor (Ellenállás), az egykori Milosevic-rezsim ellen fellépő ellenállási mozgalom.

Grúzia hétfőn magyarázatot követelt az Egyesült Államoktól a zavargások előkészítésének finanszírozására.

Irakli Kobahidze, a kormányzó Grúziai Álom - Demokratikus Grúzia párt vezetője azt mondta, Washingtonnak magyarázatot kell adnia, hogy az USAID finanszírozta-e a szerb állampolgárok részvételével az országban tartott képzéseket, amelyeken helyieket a hatalom megdöntésére készítettek volna fel.

"Mint kiderült, mindezt az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége finanszírozza, amelyet USAID-nek hívnak, ami amerikai segélyt jelent, de ez nem amerikai segély, úgy tűnik nekem. Persze, e tekintetben még tisztázásra lesz szükségünk. Miért finanszírozott az USAID egy ilyen képzést, amelynek közvetlen célja egy georgiai forradalom előkészítése volt?" - tette fel a kérdést Kobahidze a sajtótájékoztatón.

"Ez fekete nap a Grúziának nyújtott amerikai segélyek történetében. Amint látjuk, az amerikai nép pénzét itt sajnálatosan arra használják fel, hogy bizonyos forradalmi folyamatokat tervezzenek, célzottan zavargásokra és erőszak kiprovokálására készítsék fel az embereket" - hangoztatta Salva Papuasvili, a grúz parlament elnöke újságíróknak.

Címlapról ajánljuk
Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.

Vérben, vasban küzdöttek a magyar szabadságért – katonaelődeinkről is emlékezzünk meg halottak napján!

Elhunyt őseink, rokonaink, ismerőseink mellett hősi halottainkról is emlékezzünk meg a hét végén – kéri a Honvédelmi Minisztérium. A tárca katonai identitásért felelős miniszteri biztosa az InfoRádióban elmondta: ez a gesztus erősíti a nemzeti összetartozást. Töll László hozzátette: az elmúlt évszázadokban a hazájuk szabadságáért harcoló magyar katonák bajtársai voltak a felmenőinknek, ezért megérdemlik, hogy lerójuk a tiszteletünket előttük a temetőkben vagy az emlékhelyeken. Beszélt a hadisírok gondozásáról és a kutatómunkáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×