eur:
411.4
usd:
394.27
bux:
79594.48
2024. november 22. péntek Cecília
Egy ukrán dróntámadásban megrongálódott épület Moszkvában 2023. július 30-án. A támadás során egy ember megsebesült, két épületben keletkezett kár.
Nyitókép: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Tálas Péter: az ukrán támadásoknak óriási, de nem katonai jelentősége van

Oroszország nyugat-ukrajnai városok elleni rakétatámadásaiban legalább három ember meghalt. Közben Ukrajna újabb drónokat vetett be orosz földön. Miért támadja Oroszország Nyugat-Ukrajnát, Ukrajna pedig mit remél a drónok alkalmazásától? Tálas Pétert, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének vezetőjét kérdeztük.

Oroszországnak eddig nem volt elég eszköze Nyugat-Ukrajna támadásához, de most valószínűleg iráni fegyverekhez jutott. Ezek bevetésében az motiválja az oroszokat, hogy tovább növeljék Ukrajna költségeit és ellehetetlenítsék az országot – mondta az InfoRádióban Tálas Péter. Azt is hozzátette: valószínűleg olyan célpontokat igyekeznek támadni, ahol sejtik, hogy ott harcjárművek karbantartása folyhat.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének igazgatója arra is felhívta a figyelmet, hogy szeptemberben választások lesznek a Donbász területén, és miután eddig nem igazán jöttek az orosz sikerek, ezt ellensúlyozhatják – hasonlóan a Fekete-tengeri lépésekhez – ezek a támadások. „A marginális, de kommunikálható eszkaláció, ami sikerként adható el.”

Szerinte az, hogy Oroszország egész Ukrajnára kiterjeszti a támadásokat, azt is jelentheti: mindenki érezze a fenyegetést. Az oroszok abban bíznak, hogy ez majd megmozgatja az ukrán társadalmat és szembe fordítja a kijevi vezetéssel. „Ez egyelőre nem nagyon mutatkozik, sőt, azokat is ellenállásra ösztönzi, akik eddig nem érzékelték a háború tényleges menetét.”

Az Ukrajna által indított dróntámadásoknak nem katonai, hanem kommunikációs és pszichológiai jelentősége van,

az viszont óriási – fogalmazott a szakértő. Hozzátette: a kérdés, mennyire ellenálló az orosz védelem. Ha az orosz célpontokba csapódó drónokat Ukrajnából indítják – amiknek így vagy 800 kilométert kell megtenniük –, akkor az orosz légvédelem teljesítménye kifogásolható. Amennyiben orosz területekről vetik be a robotokat, akkor pedig a határőrség, illetve a belbiztonság hatékonysága kérdőjeleződik meg.

Tálas Péter szerint az orosz és az ukrán támadásnak van még egy célja: senki se érezhesse magát biztonságban, a háborún kívülállónak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×