eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria
Nyitókép: Szijjártó Péter/Facebook

A magyar-szlovák kapcsolatok fontosságáról beszélt Szijjártó Péter

Minél jobb a kapcsolat Magyarország és Szlovákia között, annál jobb az élethelyzete a felvidéki magyarságnak - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Danubia Televíziónak adott interjújában.

A tárcavezető Ipolydamásdon, a Károly Róbert híd minapi felavatása után nyilatkozva úgy fogalmazott: ha a két ország közös sikertörténeteket épít, akkor a nehéz ügyekre is megoldást talál.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország számára

Szlovákia a második legfontosabb kereskedelmi partner.

A két ország közti kereskedelmi forgalom a tavalyi évben elérte a 17 milliárd eurót, ami rekordösszegnek számít - mutatott rá.

Én a praktikus külpolitikában hiszek - jelentette ki, majd úgy folytatta: fontosak az ideológiák és a "tudományoskodás", de "a végén mindig az emberek érdeke van, abból kell kiindulni". "Ez nem rakétatudomány" - állapította meg.

A miniszter a szlovák-magyar együttműködéseket sorolva felidézte, hogy a szlovákok segítettek megvédeni Magyarország déli határát, a két ország közösen állt ki a kötelező letelepítési kvótával szemben, összekötötték a villamosvezeték-hálózatokat és van gázvezeték összeköttetésük is. Emellett a Mol szlovák leánycége az egyik legnagyobb vállalat Szlovákiában.

Szijjártó Péter szerint ezek olyan sikertörténetek, amelyek "képesek megteremteni a kölcsönös bizalmi alapot" a nehezebb kérdések megvitatásához.

A közelgő szlovákiai parlamenti választások kapcsán Szijjártó Péter kijelentette:

a magyar kormány szurkol, hogy a szlovákiai magyar párt jó eredményt érjen el és a felvidéki magyaroknak erős képviselete legyen Pozsonyban.

Szerinte ezt "senki nem tekintheti a belpolitikába történő beavatkozásnak".

Az előzetes várakozások kapcsán megjegyezte: a közvéleménykutatásokat érdemes fenntartásokkal kezelni, hisz korábban senki nem gondolta volna azt sem, hogy egy "karakteresen jobboldali magyar kormány egy karakteresen baloldali szlovák kormánnyal" jobb együttműködést tud folytatni, mint két baloldali kormány.

Emlékeztetett, hogy Gyurcsány Ferenc vagy Bajnai Gordon kormányzása alatt a két ország vezetése nem is volt beszélő viszonyban egymással. Ehhez képest mostanra minden idők legjobb szlovák-magyar kapcsolatrendszere jött létre - húzta alá.

A miniszter kijelentette: szurkolnak, hogy olyan kormánya legyen Szlovákiának, amely fontos kérdésnek fogja tartani a magyar-szlovák együttműködést, és amely a magyar-szlovák együttműködésben inkább lehetőséget lát, mint problémát.

"Mi ennyit tudunk tenni, és teljesen elfogadjuk a szlovák választók döntését, mert

Szlovákia ügyeiben ki hozhatna legitimebb döntést, ha nem a szlovákiai emberek"

- fűzte hozzá Szijjártó Péter.

Címlapról ajánljuk
Ő volt az egyik leggazdagabb orosz egyenruhás. Most rács mögé kerül
tudósítónktól

Ő volt az egyik leggazdagabb orosz egyenruhás. Most rács mögé kerül

Ő volt az egyik leggazdagabb orosz katona. Most rács mögé kerül. Oroszországban őrizetben várja az ellene induló korrupciós nyomozást Tyimur Ivanov védelmi államtitkár, akit az egyik leggazdagabb egyenruhásként írtak le. Igatlanportfólió, autókollekció, svájci síelések és a celebekkel való bulizás – a hivatalnok playboyhoz méltó életet élt.

Nagy meglepetés várható az áprilisi diktálós gázszámláknál

A fura április, sőt tavasz miatt meghökkentő gázszámlákat kaphatnak a diktálós fogyasztók. Mindez azért érdekes, mert ezrek kaptak az elmúlt két hónapban mínuszos számlákat főleg a nagy meleg miatt. Az elmúlt 10 nap szokatlan hidege fordított esetek is hozhat. Megpróbáljuk elmagyarázni, hogy miért.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Háborús eszkaláció, egyelőre szóban

Háborús eszkaláció, egyelőre szóban

Mégis mi a csuda ütött Emmanuel Macronba? A francia államfő Ukrajnába csapatok küldését belengető mondatai után a fél világ, és egész Franciaország, ezt találgatta. Bármi is volt mögötte, Putyin elnök rögvest jelezte: Moszkva – a maga atomhatalom mivoltában – áll elébe. Mire Macron válasza sem késett: Párizs cseppet sem fél, neki is méretes atomarzenál áll a rendelkezésére. Diplomáciai körökben rég volt példa ennél kevésbé épületes, és főleg ennél veszélyesebb eszmecserére. Ami kérdések tömegét veti fel: mi motiválja Macront, ki miként reagál a nyugati szövetségben, mit szól az egészhez az Egyesült Államok? És leginkább: vajon immár tényleg közvetlen hadviselő féllé válhat-e a NATO?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×