eur:
391.03
usd:
366.08
bux:
68142.02
2024. április 30. kedd Katalin, Kitti
Katonák a lezuhant Boeing 737-es típusú ukrán utasszállító repülőgép roncsainál az iráni Sahriár város közelében 2020. január 8-án. A légi jármű hajnalban zuhant le 167 utassal és 9 fős személyzettel a fedélzetén, kevéssel a teheráni Khomeini Imám repülőtérről történt felszállás után. A szerencsétlenséget senki sem élte túl.
Nyitókép: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh

Súlyos vádak az ukrán utasszállító katasztrófája kapcsán, perel négy ország

Az Egyesült Királyság, Kanada, Svédország és Ukrajna szerdán pert indított Irán ellen a hágai székhelyű Nemzetközi Bíróságon az ukrán nemzeti légitársaság 752-es járatának 2020 januári lelövése miatt.

Az ukrán légitársaság Teheránból Kijevbe tartó járatát 2020. január 8-án tévedésből lőtte le az iráni légvédelem 176 emberrel a fedélzetén. Többségük iráni és kanadai állampolgár volt. Irán azzal magyarázta a tévedést, hogy hadereje riadókészültségben volt egy esetleges amerikai támadás miatt, nem sokkal korábban ugyanis Teherán rakétákkal támadott olyan iraki támaszpontokat, ahol amerikai katonák állomásoztak. Egy iráni bíróság idén áprilisban többéves börtönbüntetésre ítélte fegyveres erők az ügyben vétkes tíz tagját.

Az Irán ellen pert indító négy ország azonban "átláthatatlan látszateljárásnak" nevezte az iráni pert, és

azt szeretné elérni a hágai bíróságnál, hogy a testület kimondja, Irán jogtalanul lőtte le az ukrán utasszállítót, és kötelezze Teheránt bocsánatkérésre és kárpótlás megfizetésére.

A szerdán közzétett bírósági beadvány szerint az Egyesült Királyság, Kanada, Svédország és Ukrajna azzal érvel, hogy Irán "elmulasztotta megtenni a jogellenes és szándékos bűncselekmények elkövetésének megakadályozására irányuló összes lehetséges intézkedést, és a pártatlan eljárás lefolytatását a nemzetközi joggal összhangban".

A beadvány szerint

  • Irán visszatartotta vagy megsemmisítette a bizonyítékokat,
  • más országokat és a Forradalmi Gárda alacsony rangú személyzetét hibáztatta, továbbá
  • megfenyegette és zaklatta az áldozatok családtagjait, illetve
  • nem jelentette be az incidens részleteit az ENSZ szakosított intézményének, a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezetnek.

A múlt héten Irán eljárást indított Kanada ellen a nemzetközi törvényszéken, amiért az lehetővé tette, hogy az állítólagos terrortámadások áldozatai kártérítést követeljenek Teherántól. Irán kérelmében egy 2022-es kanadai bírósági ítéletre hivatkozik, amely több mint 80 millió dolláros kártérítést ítélt meg annak hat ember családjának, akik a repülőgép lelövése során vesztették életüket.

"Kanada egy sor jogalkotási, végrehajtási és bírósági intézkedést fogadott el és hajtott végre Iránnal és annak állami szemben, megsértve ezzel nemzetközi kötelezettségeit" - áll bírósághoz benyújtott iráni keresetben.

Címlapról ajánljuk
Nagy Sándor Gyula: latinos hiszti miatt tűnt el négy napra a spanyol kormányfő

Nagy Sándor Gyula: "latinos hiszti" miatt tűnt el négy napra a spanyol kormányfő

Nem mond le hivataláról Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök, aki azt követően helyezte kilátásba távozását, hogy felesége ellen vizsgálat indult egy korrupciós ügyben. Nagy Sándor Gyula, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára szerint ez az ügy egy tízéves, a kormányfő és családja számára rendkívül megterhelő folyamat egyik állomása, ezért négy napra el is csendesedett az ország vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.02. csütörtök, 18:00
Könnyid László
a Magyar Turisztikai Ügynökség főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×