eur:
400.83
usd:
363.31
bux:
88133.63
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Savkat Mirzijojev üzbég, Emomali Rahmon tádzsik, Kaszim-Zsomart Tokajev kazah, Hszi Csin-ping kínai, Szadir Zsaparov kirgiz és Serdar Berdymukhamedov türkmén elnök (b-j) a Kína és a közép-ázsiai országok csúcstalálkozóján a kínai Senhszi tartomány székhelyén, Hszianban 2023. május 19-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Reuters pool/Florence Lo

Volt szovjet tagállamok vezetőit fogadta a kínai elnök

Kína és Közép-Ázsia használja ki teljes mértékben az együttműködési lehetőségeket a kereskedelem, a gazdaság és az ipar területén – szólított fel a kínai államfő.

Hszi Csin-ping a közép-kínai Hszianban látta vendégül az öt volt szovjet köztársaság (Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán) államfőjét az első ízben megrendezett csúcstalálkozón.

A politikus kezdeményezte, hogy a résztvevő országok „teljes mértékben használják ki a hagyományos együttműködés lehetőségeit a gazdaság, a kereskedelem, az ipari kapacitás, az energia és a közlekedés terén” – idézte a beszédet a Hszinhua kínai állami hírügynökség által.

Hangsúlyozta továbbá, hogy fejleszteni kell a növekedés új motorjait, a pénzügyeket, a mezőgazdaságot, akárcsak az egészségügyet és a digitális innovációt, továbbá tenni kell a szegénység csökkentése, az alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátás érdekében.

Hszian, 2023. május 18.
Hszi Csin-ping kínai államfő (j4) és Savkat Mirzijojev üzbég elnök (b5) kétoldalú megbeszélése a kínai-közép-ázsiai csúcstalálkozó mentén az északnyugat-kínai Hszianban 2023. május 18-án, a Senhszi tartomány fővárosában tartott kétnapos csúcstalálkozó első napján.
MTI/EPA pool/Mark Cristino
Hszian, 2023. május 18. Hszi Csin-ping kínai államfő (j4) és Savkat Mirzijojev üzbég elnök (b5) kétoldalú megbeszélése a kínai-közép-ázsiai csúcstalálkozó mentén az északnyugat-kínai Hszianban 2023. május 18-án, a Senhszi tartomány fővárosában tartott kétnapos csúcstalálkozó első napján. MTI/EPA pool/Mark Cristino

Ez az első Kína-Közép-Ázsia csúcstalálkozó azóta, hogy az ázsiai óriás 1992-ben, a Szovjetunió összeomlása után diplomáciai kapcsolatokat létesített ezekkel a köztársaságokkal.

A kínai államfő beszédében kitért arra is, hogy a régiónak és Kínának vezető szerepet kell vállalnia a vázolt projektben, és el kell mélyíteni a kölcsönös stratégiai bizalmat az "örök barátság fenntartása" érdekében.

Hangsúlyozta továbbá a biztonsági együttműködés kiterjesztésének szükségességét a Peking által a térség „három gonoszának” nevezett szeparatizmus, terrorizmus és szélsőségességek elleni küzdelem érdekében.

A hat országnak határozottan szembe kell szállnia a régió országainak belügyeibe való külső beavatkozással és a „színes forradalmak” kirobbantására irányuló kísérletekkel – tette hozzá.

A találkozót – amelynek célja a gazdasági és kulturális kapcsolatok erősítése ezekkel a Moszkvához hagyományosan közelebb álló országokkal – egy időben tartják azzal az értekezlettel, amelyen a legfejlettebb gazdaságú országokat tömörítő G7-csoport (Hetek) vezetőivel találkoznak Japánban.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×