Infostart.hu
eur:
386.75
usd:
330.1
bux:
109902.55
2025. december 19. péntek Viola
Nyitókép: Pixabay.com

Szlovéniába küldené a medvék egy részét Olaszország

Áttelepítéssel csökkentenék a populációt.

Az olasz környezetvédelmi minisztérium külföldre szeretne áttelepíteni barnamedvéket Trentino-Alto Adige régióból, és megkérheti Szlovéniát arra, hogy fogadjon be néhányat - közölte szombaton a szlovén sajtó.

Ebben a hónapban egy 26 éves futót marcangolt halálra egy medve az észak-olaszországi Trentinóban. Az állatot befogták, de állatvédő szervezetek nyomására egy közigazgatási bíróság nem engedélyezte a kilövését. A környezetvédelmi minisztérium ezért most azt tervezi, hogy csökkenti a medvepopulációt Olaszországban.

Gilberto Pichetto Fratin miniszter az áttelepítés lehetőségét az után jelentette be, hogy pénteken találkozott Trentino tartomány vezetőjével és környezetvédőkkel - idézte az APA osztrák hírügynökséget a szlovén közszolgálati televízió.

Pichetto Fratin szerint Szlovénia is szóba jöhet az áttelepítésre, mivel a medvék Szlovéniából kerültek Olaszországba.

A JJ4 jelű nőstény medve, amely megtámadta a futót, két olyan medve utódja, amely 2000-ben és 2001-ben került Trentinóba Szlovéniából az EU Life Ursus projektjének részeként.

Szlovéniában azonban már most is nagy a medvepopuláció, a becslések szerint 1100 egyedet tartanak számon, és a hatóságok a következő években 800-ra szeretnék csökkenteni a számukat - írta a szlovén sajtó, hozzátéve, hogy a szlovén természeti erőforrások minisztériuma éppen a múlt héten adott zöld jelzést 230 barnamedve elejtésére.

Szlovéniában 2017 óta tíz medvetámadást regisztráltak.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor brüsszeli sajtótájékoztatója: ez a csúcs egy haditanács volt

Orbán Viktor brüsszeli sajtótájékoztatója: ez a csúcs egy haditanács volt

A péntek hajnalba nyúló csütörtöki brüsszeli EU-csúcsot követően a miniszterelnök némi alvás után állt az újságírók hadának rendelkezésére. Beszámolt róla, az EU-csúcs haditanács volt, a hozzászólások 90 százaléka arról szólt, hogyan győzzük le Oroszországot. Beszélt a belgák harcáról, egy nagy nyugat-európai tévhitről a hétköznapi emberek fejében, és arról, hogy az uniós országok hogyan adnak hitelt Ukrajnának – az európai emberek fizetni fognak, a miniszterelnök szerint ez a téma elemi erővel fog feltörni Nyugat-Európában. A miniszterelnök szerint ugyanazon a rendkívül veszélyes pályán vagyunk, mint annak idején az I. világháború előtt.

Jövőre is a csehek védik a szlovák légteret

Csehország a jövő évben is részt vesz a szlovák légtér védelmében. Erről Jaromír Zůna új cseh védelmi miniszter és szlovák kollégája, Robert Kaliňák csütörtöki telefonos egyeztetésükön állapodott meg.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.19. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×